Významné múmie a záhadný papyrus: Archeológovia objavili útržky z tajomnej Knihy mŕtvych

Archeológovia na cintoríne zo staroegypskej Novej ríše našli záhadný papyrus, ktorý odhaľuje útržky z Knihy mŕtvych.

egypt faraon hrobka
Zdroj: Maio0oi / shutterstock.com

Egyptskí archeológovia počas vykopávok v nekropole Tuna el-Gebel objavili neobvykle dlhý papyrus, na ktorom sa nachádzali útržky z legendárnej Knihy mŕtvych, informuje Ministerstvo turizmu a starožitností Egyptskej arabskej republiky.

Okrem toho našli aj mumifikované ostatky, ktoré boli pochované na tomto prastarom cintoríne. Predpokladá sa, že toto pohrebisko je posledným miestom odpočinku pre vyššie postavených úradníkov a kňazov počas éry Novej ríše, približuje portál IFL Science.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová ríša je obdobie v dejinách starovekého Egypta, ktoré zodpovedá 18. až 20. dynastii. V Novej ríši sa môžeme po prvýkrát stretnúť s profesionálnymi vojakmi, ktorí neskôr hrali významnú úlohu v riadení štátu. Napríklad faraón Haremheb nebol urodzeného pôvodu, no trón získal ako generál egyptských vojsk.  

Rovnako tak nabrala inú definíciu aj úloha faraóna. Ten už nebol len bohom na zemi a udržiavateľom božského poriadku, ale aj schopným vojvodcom, ktorý viedol egyptské vojsko proti jeho nepriateľom.  

Čo sa však týka nového archeologického výskumu, doktor Mustafa Waziri z Ministerstva turizmu a starožitností, vysvetľuje, že toto je prvýkrát, čo bol v pätnástom regióne Horného Egypta nájdený cintorín Novej ríše. Už predchádzajúce archeologické výskumy odhalili cintoríny Starej ríše, Prvého prechodného obdobia a Strednej ríše. Ostatné cintoríny našli v regiónoch Sheikh Sa’id a Deir al-Barsha. Predstavujú skalné hrobky patriace vládcom a vysokým predstaviteľom regiónu.

Okrem záhadného papyrusu a mumifikovaných tiel archeológovia objavili stovky archeologických artefaktov, napríklad amulety, ornamenty a okrem iného aj kamenné a drevené truhly. Medzi mumifikovanými ostatkami sa objavili dve významnejšie telá. Archeológovia našli dve ženy, ktoré sa volali Jahuti a Nani.  

Významné múmie a útržky z Knihy mŕtvych

“Slečna Jahuti” mala titul dozorkyne býkov z Amunovho chrámu a “pani Nani” bola podľa podľa dostupných poznatkov chrámovou hudobníčkou.  

Ďalšou významnou hrobkou bola drevená rakva ďalšej ženy menom Ta-de-Isa, ktorú starovekí Egypťania nazývali ako dcéru Eret Haru. Eret Haru bol veľkňazom pre božstvo s menom Djehuti. Pri rakve výskumníci našli aj niekoľko nádob, do ktorých pri mumifikácii kňazi uložili orgány ženy. Drevená truhla v ktorej mumifikované ostatky našli bola vyrezávaná a zafarbená.  

Na začiatku sme spomenuli, že okrem tiel objavili archeológovia nezvyčajne dlhý papyrus. Ten mal na dĺžku približne 15 metrov.  

“Všetko nasvedčuje tomu, že tento papyrus hovorí o Knihe mŕtvych a na prvý pohľad môžeme vidieť, že je v dobrom stave,” vysvetľuje doktor Mustafa Waziri.  

Kniha mŕtvych je súbor staroegyptských pohrebných textov, ktoré poznáme aj ako Kapitoly na vychádzanie do dňa. Úplne presný význam Knihy mŕtvych zatiaľ nemožno povedať s istotou, no egyptológovia predpokladajú, že Knihu mŕtvych používali Egypťania ako návod na posmrtný život. Nie všetky zaklínadlá uvedené v knihe sa používali pri každom pohrebe.  

Niektoré zaklínadlá slúžili ako dary pre bohov, iné zas na to, aby zosnulý vedel na druhom svete chodiť alebo na to, aby sa zabránilo jeho opätovnému úmrtiu. Zaujímavosťou je, že existovalo aj zaklínadlo zabraňujúce tomu, aby sa človek “prevrátil naruby a pojedal výkaly.”  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre