Archeológovia odhalili tajomstvá toho, ako Egypťania pripravovali svojich mŕtvych na mumifikáciu

Egyptské mená pre rôzne balzamovacie ingrediencie vedci poznali už dlho, doteraz ale nevedeli, čo sa za nimi ukrýva.

Vedecká analýza odhaľuje látky, aké používali Egypťania na mumifikáciu
Zdroj: Wikimedia (André from Amsterdam, The Netherlands) ( Attribution-Share Alike 2.0 Generic)

Múmia faraóna Tutanchamóna bola objavená pred takmer 100 rokmi a považuje sa za jednu z prvých objavených egyptských múmií. Odvtedy archeológovia našli niekoľko ďalších tiel, ktoré nám prezradili viac o tom, ako starovekí Egypťania pripravovali mŕtvoly na mumifikáciu. Čo sa však dialo počas samotného balzamovania ostávalo dlhé roky záhadou.

Výskumníci z univerzity Tübingen však učinili mimoriadne dôležitý objav. Po prvýkrát v histórii dokázal tím nemecko-egyptských vedcov odhaliť stopy látok, ktoré sa pri procese balzamovania používali. Dokonca charakterizovali odlišné substancie, ktoré používali Egypťania na odlišné časti tela. Stopy našli v balzamovacej dielni v egyptskej Sakkáre a ide o chemické zvyšky látok v rôznych nádobách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Poznali sme názvy mnohých balzamovacích ingrediencií, no až dodnes sme nevedeli, aké látky sa za nimi v skutočnosti ukrývali,“ vysvetlila archeologička Susanne Beck, ktorá sa podieľala na štúdii.

Balzamovaciu dielňu objavil tím archeológov ešte v roku 2018. Datuje sa do 26. dynastie, teda do 7. až 6. storočia pred Kristom. V dielni objavili nielen zvyšky látok, ale aj múmie, nádoby na orgány a figúrky ushabti, ktoré mali slúžiť mŕtvym v posmrtnom živote.

Vedci objavili látky, ktoré sa používali v procese mumifikácie
Zdroj: Egyptian Ministry of Antiquities

V rámci novej štúdie vedci analyzovali zvyšky látok v nádobách, čo ich viedlo k mnohým prekvapivým zisteniam.

„Látka nazývaná starými Egypťanmi ako antiu sa dlho prekladala ako myrha alebo kadidlo. V rámci našej štúdie sme dokázali, že ide o špecifickú zmes veľmi odlišných zložiek. V tomto konkrétnom prípade hovoríme o zmesi cédrového oleja, borievkového oleja a živočíšnych tukov,“ vysvetľuje archeológ Maxime Rageot.

Vzácne balzamovacie ingrediencie

Na základe tohto objavu vedci môžu opätovne preskúmať texty o starovekých balzamovacích technikách. Tentokrát ale môžu lepšie pochopiť, ako sa jednotlivé látky používali. Už teraz štúdia odhaľuje, že iné látky slúžili na balzamovanie rôznych častí tela. V starých Egyptských návodoch archeológovia našli veľmi presné inštrukcie mumifikácie. Časť textu hovorila, aby určitú látku balzamovači naniesli na hlavu a inú látku aby použili s obväzmi alebo ňou mŕtvolu potreli. Z týchto historických textov vedci zistili aj to, že určité látky mali vyvolať príjemnú arómu.

Medzi ďalšie ingrediencie patril rastilnný olej, včelí vosk alebo oleje zo stromov. Niektoré látky dovážali až z tropickej Afriky či juhovýchodnej Ázie, informuje Science Alert.

„Živice použité pri balzamovaní sú mimoriadne vzácne. Objav nám ukazuje, aké boli obchodné vzťahy pred takmer 3-tisíc rokmi. Egypťania museli tieto živice objednávať vo veľkom množstve. Veríme, že úsilie, spojené so získaním všetkých potrebných ingrediencií, bolo mimoriadne veľké,“ hovorí Rageot.

Vedci v rámci svojej práce odhalili niekoľko balzamovacích látok, no ich práca ešte nekončí. V dielni našli 121 rôznych nádob, ktorých analýza naďalej pokračuje. Autori vysvetľujú, že nádoby sú popísané ich egyptskými názvami. Odhalením látok, ktoré sa v nich ukrývajú, získajú vedci oveľa lepšiu predstavu o vedomostiach starovekých Egypťanov a ich balzamovacích metódach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre