Výtvor AI alebo realita? Táto stránka vám pomôže rozpoznať či obrázok vytvorila umelá inteligencia!

Nástroj AI or not vám môže pomôcť zistiť pôvod obrázku a vyhodnotiť aká šanca je, že ho vytvorila umelá inteligencia.

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

S nástrojmi, ktoré využívajú umelú inteligenciu, sa stretávame čoraz častejšie. Či už ide o texty, ktoré mohla vygenerovať umelá inteligencia či dokonca obrázky alebo videá, mali by sme sa snažiť rozpoznať, ktoré sú reálne a ktoré nie. S obrázkami či videami je to ešte ťažšie, pretože pri výtvoroch AI sa môžeme stretnúť s tzv. deepfakmi, ktoré nás zavádzajú. Aj z tohto dôvodu pravdepodobne vznikla stránka, ktorá dokáže vo veľkej miere rozpoznať, či je obrázok vytvorený umelou inteligenciou alebo zachytený človekom. Tento nástroj sme si vyskúšali aj my a prinesieme vám o ňom bližšie informácie v našom článku.

AI alebo realita? Táto stránka vám to prezradí!

K tomu, aby ste rozpoznali výtvor umelej inteligencie od reality, môžete byť akokoľvek pozorní. Aj napriek tomu vám však môžu ujsť detaily a nakoniec určíte pôvod obrázkov nesprávne. Najjednoduchším spôsobom ako odhaliť pravdivý pôvod obrázkov je teda využitie nástroja, ktorý nájdeme voľne dostupný na internete. K takémuto experimentu sme využili nástroj AI or not, ktorý je dostupný zadarmo a vyhodnocuje, na koľko percent bol obrázok vytvorený človekom, prípadne umelou inteligenciou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
AI or not rozpoznanie obrázku
Zdroj: Vosveteit.sk, printscreen stánky 

Musíme však upozorniť, že tento nástroj nemusí priniesť vždy spoľahlivý výsledok, takže musíme rátať aj s tým, že sa niekedy pomýli. Okrem toho treba aj rátať s percentuálnym výsledkom. Ak vám nástroj určí, že obrázok bol na 90% vytvorený človekom či AI, tak má nástroj pravdepodobne pravdu. V prípade, že je jeho istota na úrovni okolo 60% by sme mali skôr premýšľať nad tým, že sa môže mýliť.

Ako dopadol náš pokus o odhalenie?

Nástroj na rozpoznanie pôvodu obrázkov sme si vyskúšali aj my. K testu sme využili našu fotografiu, ktorú sme vykonali pre recenziu modelu Xiaomi 13 Pro. Bola teda vytvorená skutočne kvalitným fotoaparátom a využili sme fotografiu v plnej kvalite bez kompresie. Farby fotografie aj jej kompozícia môže pôsobiť, ako by ju vytvorila AI. Nástroj sa však v tomto prípade nenechal nachytať.

AI or not rozpoznanie obrázku
Zdroj: Vosveteit.sk

Po vykonaní analýzy tak nástroj vyhodnotil, že je tu 88% šanca, že fotografiu vytvoril človek. V tomto prípade sa teda nepomýlil a dal nám pomerne vysoké skóre. Je tu však šanca, že by sa pri inej fotografii mohol pomýliť a obrázok vytvorený AI by vyhodnotil ako obrázok vytvorený človekom. Jeho spoľahlivosť je teda diskutabilná, no napriek tomu je to lepšie ako nič. Vzhľadom na existenciu tohto nástroja je taktiež len otázkou času, kedy vznikne aj nástroj na kontrolu originality textu.

Vyskúšali ste už tento nástroj na kontrolu obrázkov aj vy? A aký výsledok ste získali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre