AI vie po novom aj zamieňať tváre. Bude to znamenať väčší výskyt deepfake obrázkov?

Umelá inteligencia už vie zamieňať aj tváre ľudí. Treba sa preto obávať zvýšeného počtu deepfake materiálu na internete?

deepfake AI
Zdroj: Twitter (Allan Harding)

Umelá inteligencia je dnes na viacerých miestach. Naplno si to ale ľudia začali uvedomovať až vtedy, keď bola verejne sprístupnená na voľné použitie. Išlo o vytváranie obrázkov na základe textových vstupov. Diela umelej inteligencie doslova ovládli internet, pretože vedeli vytvoriť skutočne kontroverzné obrázky ako poslednú selfie na planéte Zem či nakreslenie živočícha, ktorého ľudská rasa ešte nespoznala. Najnovšie ale bude umelá inteligencia vedieť pozmeniť veci v skutočnom svete, čo nemusí byť zrovna pozitívne.

Vytváranie deepfake obrázkov?

Umelá inteligencia DALL-E 2 je schopná zameniť tváre osôb na obrázku. Namiesto svojej tváre si tak môžete dosadiť prakticky kohokoľvek alebo viete svoju tvár preniesť na nejakú slávnu osobu. Z hľadiska zábavy ide určite o pozitívny krok. Pri takomto počine väčšine z nás napadne ale aj využitie na rôzne nekalé účely. Konkrétne tu hovoríme o tvorení deepfake materiálov, s ktorými má internet problém aj teraz. Sprístupnením tejto technológie širokej verejnosti by ale zrejme počet takýchto falošných diel iba narástol. So svojím dielom sa na sociálnej sieti Twitter podelil Allan Harding, ktorý má prístup k tejto umelej inteligencii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práve použitie na nekalé účely bolo jedným z dôvodov, prečo Google svoj podobný projekt s názvom Imagen drží pod zámkom. Pre širokú verejnosť sprístupnil iba akýsi demo web, kde si ľudia môžu umelú inteligenciu vyskúšať na vopred daných príkladoch. Firma OpenAI, ktorá stojí za projektom DALL-E sa ale nekalého zneužitia očividne nebojí.

Umelá inteligencia z dielne OpenAI bola totiž údajne ošetrená voči sexuálnemu, politickému alebo akémukoľvek podobnému obsahu. AI by taktiež mala vedieť rozpoznať pokusy o podvodný deepfake. Takéto obrázky by mali byť úmyselne upravené smerom k horšej kvalite, aby bolo jasné rozpoznať, že ide o falošný materiál. Ako dobre bola ale táto ochrana vykonaná sa zrejme dozvieme až časom.

Nutné je taktiež dodať to, že použitie obrázkov iných osôb je bez ich súhlasu zakázané. Na ich použitie ale neexistuje žiadny filter a preto tomu nie je možné nijako zabrániť. Preto sa zrejme budeme musieť spoliehať na vývojárov umelej inteligencie v tom, že vykonali dobrú prácu pri ochrane tvorby deepfake obrázkov.

A čo si o tvorbe obrázkov pomocou umelej inteligencie myslíte vy? Podeľte sa s vašim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre