BezpečnosťSpravodajstvoVeda a výskum

Výskumníci vytvorili nový nástroj, ktorý nám môže pomôcť v boji proti podvodným robotickým hovorom

Výskumníci vytvorili nástroj SnorCall, ktorý môže pomôcť lepšie pochopiť a monitorovať trendy podvodných robotických hovorov.

Vedci predstavili novú zbraň, ktorú môžeme použiť proti robotickým hovorom. Je ním automatizovaný systém, ktorý je schopný zistiť obsah robotických hovorov. SnorCall je nástroj, ktorý pomáha telefónnym operátorom a regulátorom pochopiť a monitorovať trendy, ktoré súvisia s podvodnými hovormi. Tí vďaka SnorCall dokážu lepšie pochopiť, ako funguje tento typ hovorov, a vďaka tomu vedia podniknúť patričné kroky proti takejto aktivite, hovoria vedci z NC State University, ktorí pracovali na vývoji tejto technológie.

Poskytovatelia telefónnych služieb a výskumníci majú dnes prístup k určitým údajom o hovoroch, ide o takzvané metadáta. Ide o informácie ako je napríklad dĺžka hovoru, mobilné číslo a podobne, no nepoznajú jeho obsah.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemajú však potrebné nástroje na to, aby zistili, čo všetko sa v tom danom hovore dialo a povedalo,“ povedal Brad Reaves, hlavný autor štúdie. „Poskytovatelia mobilných služieb nechcú počúvať hovory – vyvoláva to značné obavy o súkromie. Robotické hovory sú však obrovským problémom a často sa využívajú na páchanie trestných činov. Aby sme lepšie pochopili rozsah tohto problému a získali prehľad o týchto podvodoch, musíme vedieť, čo odznie v týchto robotických hovoroch. Vyvinuli sme nástroj, ktorý nám umožňuje charakterizovať obsah robotických hovorov.“, dopĺňa.

Výskumníci hovoria, že sa im podarilo vyvinúť nástroj, ktorý dokáže rozpoznať obsah týchto robotických hovorov. Čo je však podstatné, podarilo sa im ho vytvoriť bez toho, aby narušili súkromie. Nástroj vyvinuli v spolupráci s telekomunikačnou firmou Bandwidth, ktorá poskytuje služby pre viac ako 60 000 telefónnych čísel, ktoré sú používané len na monitorovanie robotických hovorov.

Ako funguje SnorCall?

Nový nástroj SnorCall zaznamenáva a monitoruje všetky prijaté robotické hovor. Tieto hovory následne prepisuje a analyzuje pomocou nástroja Snorkel. Ide o umelú inteligenciu, ktorá vytvára charakteristiku každého hovoru.

SnorCall vie napríklad zistiť, či daný telefonát spomína určitú firmu alebo pýta osobné údaje. Poprípade vie detegovať, či nepýta peniaze, ak áno, tak o akú čiastku ide.

„SnorCall v podstate používa štítky na identifikáciu toho, o čom je každý robotický hovor,“ vysvetľuje Reaves, ktorý opisuje, ako funguje ich nástroj.

Funkčnosť tohto nástroja výskumníci otestovali na 232 723 robotických hovoroch. Takéto číslo telefonátov zozbierali za 23 mesiacov na už spomínaných viac ako 60 000 telefónoch.

Na čo prišli?

Nástroj, ktorý vyvinuli, vo svojej podstate analyzuje modus operandi podvodných hovorov a robí akýsi sumár, čo je ich cieľom a ako ho chcú podvodníci dosiahnuť. Tieto informácie, ak sa dostanú včas do rúk orgánom činným v trestnom konaní alebo operátorom, tak môžu s nimi pracovať a využiť ich na to, aby urobili vhodné opatrenia, aby minimalizovali škody.

Napríklad si predstavte, že v nejakom type robotického hovoru podvodníci často odkazujú na konkrétne číslo, kam máte zavolať, aby ste vyriešili nejaký problém. Napríklad to, že vám údajne odchádzajú peniaze z účtu. Ak operátor zistí, že číslo, na ktoré máte zavolať, je zneužívané, tak vás môže predtým, ako sa s ním spojíte, upozorniť vás na to.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close