SeeingAI aplikácia je dostupná už aj pre Android. Microsoft ňou „vracia“ nevidiacim ľuďom zrak

Aplikácia pre nevidiacich, SeeingAI, prichádza aj na Android. Ide o nenahraditeľnú pomôcku do každodenného života pre ľudí, ktorí majú problémy so zrakom.

Aplikácia SeeingAI pre nevidiacich prichádza na Android
Zdroj: Google Play (Microsoft Corporation), Úprava: Vovsveteit.sk

Spoločnosť Microsoft uvoľnila aplikácie Seeing AI, ktorú poháňa najmodernejšia umelá inteligencia spoločnosti. Táto aplikácia pomáha nevidiacim v mnohých aspektoch života, od identifikovania potravín, ľudí, až po čítanie dokumentov či počítanie peňazí.  

Seeing AI umožňuje nevidiacim fungovať vo svete o niečo lepšie aj vďaka tomu, že pracuje v 18 jazykoch. Spoločnosť Microsoft plánuje v budúcom roku rozšíriť umelú inteligenciu na 36 jazykov. Seeing AI slúži ako “rozprávač” pre ľudí, ktorí majú slabý zrak alebo nevidia vôbec. Ako sme už naznačili na začiatku, vďaka tejto bezplatnej aplikácii im umelá inteligencia dokáže popísať čo sa nachádza pred nimi, pomôže im identifikovať produkty ktoré kupujú, prečítať poštu či popísať obrázok.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Seeing AI po prvýkrát vyšla v roku 2017 na platformu iOS ako výskumný projekt. Cieľom projektu bolo pracovať s komunitou nevidiacich a spoločne nájsť spôsoby, akými by im technológia mohla pomôcť skvalitniť každodenný život. Aplikácia funguje jednoducho a intuitívne, stačí len namieriť fotoaparát smartfónu na predmet, text alebo človeka a umelá inteligencia vám povie, kto alebo čo sa nachádza pred objektívom. Aplikácia má rôzne režimy, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v mnohých aspektoch života.  

Aké možnosti ponúka SeeingAI?

Pomocou aplikácie môžete prečítať krátky text okamžite, ako sa objaví pred kamerou. Okrem toho ponúka možnosť skenovania a čítania dokumentov. Táto funkcia vás navedie pomocou zvukových signálov na časť knihy alebo vytlačenej strany. Následne aplikácia text zoskenuje a prečíta vám ho nahlas, pričom dodržiava pôvodné formátovanie textu. S umelou inteligenciou sa môžete porozprávať a tým zistiť viac informácií.  

Ďalšou funkciou je rozpoznanie produktov. Aplikácia vás zvukovými signálmi navedie k čiarovému kódu. Po zoskenovaní vám povie informácie o produkte. Okrem produktov vám aplikácia dokáže porozprávať, čo sa nachádza pred vami. Možnosť scény vygeneruje bohatý popis miesta kde sa nachádzate. Prechádzaním prstom po obrazovke zároveň môžete získať presnejší popis.  

Ďalšími možnosťami sú identifikovanie ľudí, peňazí či farieb. Vo všetkých prípadoch dokáže umelá inteligencia povedať, kto alebo čo sa nachádza pred vami. V prípade ľudí pomôže identifikovať vášho priateľa alebo člena rodiny. Počítanie peňazí dovoľuje umelej inteligencii rýchlo zistiť hodnotu bankoviek. Rozpoznanie farby robí presne to, čo by ste čakali. Umelá inteligencia identifikuje farbu, ktorá sa nachádza pred vami.  

Umelá inteligencia dokáže zároveň čítať aj rukou písané texty. Či už ste dostali pozvánku alebo list, AI rozpozná jednotlivé písmená a prečíta vám text rovnako, ako v prípade tlačeného textu. Zaujímavou funkciou je aj možnosť zistenia jasu v okolí. Či je ráno, jasné poludnie alebo noc, na základe zvuku vám aplikácia prezradí koľko svetla sa okolo vás nachádza. Poslednou funkciou je rozpoznanie fotografie z internetu. Umelej inteligencii môžete nahrať akýkoľvek obrázok alebo fotografiu a ona vám presne povie, čo sa na nej nachádza.  

Seeing AI
Seeing AI
Price: Free

Aplikáciu Seeing AI nájdete aj na Android aj na iOS operačnom systéme. Dobrou správou je, že umelá inteligencia ovláda aj český jazyk.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre