Technológia „akustického dotyku“ ponúka nevidiacim jedinečnú schopnosť vidieť pomocou zvuku

Nová generácia smart okuliarov pomôže nevidiacim presnejšie lokalizovať veci vo svojej domácnosti alebo inde vo svete.

technológia akustického dotyku pomáha nevidiacim zorientovať sa vo svete okolo seba.
Zdroj: Lil Deverell - CC-BY 4.0

Výskumníci z austrálskej univerzity UTS vyvinuli technológiu, ktorú nazývajú “akustický dotyk” a táto technológia umožňuje ľuďom vidieť pomocou zvukov. Táto technológia má potenciál pomôcť slepým ľuďom alebo ľuďom so zlým zrakom.  

V podstate ide o novú generáciu smart okuliarov, ktoré dokážu preložiť vizuálnu informáciu do špecifických zvukov. Smart okuliare typicky fungujú tak, že používajú počítačové videnie a ďalšie zmyslové informácie, aby preložili to, čo nositeľ vidí do počítačom generovanej reči. V tomto prípade však technológia poskytuje namiesto reči rôzne zvukové vnemy, ktoré reprezentujú zorné pole zariadenia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak nositeľ vidí napríklad nejakú rastlinu, smart okuliare ju môžu reprezentovať zvukom šumiacich listov. Bzučanie zas môže reprezentovať mobilný telefón. V rámci štúdie autori navrhli experiment, ktorý otestoval novú generáciu smart okuliarov v praxi. Na pomoc si zavolali 14 dobrovoľníkov, pričom 7 z nich trpelo buď slepotou, alebo zhoršeným zrakom. 7 dobrovoľníkov malo dobrý zrak, no v rámci výskumu im oči prekryli šatkou.  

Ukázalo sa, že technológia akustického dotyku výrazne pomohla slepým alebo slabozrakým jedincom identifikovať a nájsť objekty bez toho, aby museli vynakladať nadbytočnú duševnú prácu.  

“Zvuková spätná väzba pomáha užívateľovi identifikovať a nájsť objekty s mimoriadnou presnosťou. Naše zistenia indikujú, že akustický dotyk má potenciál ponúknuť nositeľnú a efektívnu metódu vylepšenia zmyslov pre ľudí trpiacich slepotou alebo slabozrakosťou,” tvrdí doktor Howe Zhu, vedúci novej štúdie.

Pomoc pre nevidiacich alebo slabozrakých

Hlavnou myšlienkou výskumu je pomôcť týmto ľuďom prekonať rôzne prekážky, ktoré vyplývajú z ich postihnutia. Pomocou technológie tak dokážu oveľa jednoduchšie nájsť špecifické objekty vo svojej domácnosti, či už hovoríme o bežných pomôckach alebo osobných veciach. Nevidiaci alebo slabozrakí ľudia čelia týmto problémom dennodenne a ide o problémy, ktorý si zdravý človek vie len málokedy predstaviť.  

V tomto smere by mohla technológia akustického dotyku otvoriť nové možnosti pre ľudí, ktorým sa stratou mimoriadne dôležitého zmyslu zhoršila kvalita života. Autori štúdie vysvetľujú, že ich technológia akustického dotyku napreduje výrazným tempom dopredu a už čoskoro by sa mohla stať základnou súčasťou technológií, ktorých účelom je pomáhať nevidiacim žiť plnohodnotnejší život.  

Mnohí zdraví ľudia si neuvedomujú, aké majú šťastie, až dokým o jeden zo svojich zmyslov neprídu. V tomto smere mnohé výskumy hľadajú spôsoby, ako pomôcť ľuďom s poškodeným zrakom tento zmysel opäť navrátiť. Niektoré štúdie skúmajú ako vrátiť zrak nevidiacim pomocou technológie, no jeden starší výskum z roku 2019 naznačil, že “oprava” zraku taktiež nemusí byť úplne vylúčená.  

V rámci tohto výskumu vedci vytvorili experiment s myšami. Tie mali poškodené tyčinky, bunky ktoré sa typicky spájajú so slepotou. Pomocou genetickej terapie dokázali poškodeným tyčinkám vrátiť ich svetlocitlivosť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre