Umelá inteligencia už čoskoro pomôže aj vám pri vyhľadávaní v Google: Tieto zmeny môžete očakávať

Umelá inteligencia Search Generative Experience je dostupnou v ďalších regiónoch. Mení spôsob, ako ľudia získavajú cez vyhľadávač informácie.

Umelá inteligencia pomôže pri vyhľadávaní čoskoro aj nám
Zdroj: Pixabay (geralt, Simon), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google už dlhšie testuje uplatnenie umelej inteligencie priamo vo svojom vyhľadávači. Zároveň túto novú technológiu spúšťa v ďalších krajinách sveta.  

Ako informuje Google, umelú inteligenciu nedávno spustila v 120 krajinách a hoci Slovensko medzi nimi zatiaľ nie je, veríme že už čoskoro budeme môcť vyhľadávať s pomocou AI aj u nás. Lenže čo nové funkcie vlastne prinášajú? V skratke umelá inteligencia v prehliadači, ktorú Google označuje ako Search Generative Experience, SGE, umožní užívateľom získať viac relevantných informácií rýchlejšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po novom, ak niečo vyhľadáte, umelá inteligencia vám ukáže viac odkazov zo širšieho spektra rôznych zdrojov. Ak robíte napríklad rešerš na nejakú tému, potom získate pohľad na problematiku z viacerých uhlov pohľadu, čo môže viesť k objektívnejšej a kvalitnejšej práci. Umelá inteligencia vám v rámci vyhľadávania poskytne aj odpovede na otázky, ktoré by vás možno ani nenapadlo vyhľadávať. Hlavne ak sa chceme dozvedieť niečo viac o novej a zaujímavej téme, kvôli nedostatku informácií môžeme prehliadnuť určité oblasti, ktoré stoja za preštudovanie.  

Google zároveň ponúka užívateľom pýtať sa umelej inteligencie doplňujúce otázky. Povedzme že čítate nejaký článok o novej technológii, no nie je vám jasný nejaký odborný pojem. Umelej inteligencie sa môžete opýtať, nech vám poskytne vysvetlenie. Ďalším príkladom doplňujúcej otázky môže byť ak zaujal displej konkrétneho modelu smartfónu a chcete vidieť viac modelov, ktoré majú porovnateľný alebo lepší displej.  

Umelá inteligencia vám pomôže aj s prekladom a vysvetlením odborných slov

Umelá inteligencia sa dotkne aj ďalšej užitočnej služby, Google prekladača. Aj v slovenčine sa stretávame s prípadmi, kedy môže mať jedno slovo viacero významov. Ak sa učíme cudzie jazyky, viacvýznamové slová nám môžu robiť problém. S pomocou umelej inteligencie však môžete určiť presný význam slov vo vašej vete a na základe tohto významu vám následne umelá inteligencia vygeneruje vhodný preklad. Povedzme, že chcete vedieť ako sa povie po anglicky koruna, no nemyslíte peniaz, ale korunu, ktorú nosili na hlave králi. Stačí kliknúť na slovo koruna a vybrať si aký význam myslíte.  

Ako sme už naznačili, funkcie umelej inteligencie zatiaľ na Slovensku dostupné nie sú, no tu sa dostávame k ďalšiemu bodu. Keď sa u nás táto možnosť sprístupní, umelá inteligencia sa s nami bude rozprávať po našom. Všetky požiadavky teda môžete písať v slovenčine.  

Google zároveň rozširuje témy, s ktorými vám dokáže umelá inteligencia poradiť. Ako sme už spomenuli, hlavne ak hľadáte odborné témy, niekedy môže byť problém porozumieť zložitým pojmom a slovíčkam, ktoré sa v texte používajú. Už teraz dokáže AI poradiť s vedeckými témami. Vysvetlí vám napríklad čo znamená protón, alebo čo je to temná hmota. Google rozširuje pomoc umelej inteligencie aj na programátorské a zdravotné témy. V budúcnosti pridá aj ďalšie.  

Znamená to, že ak si niečo pomocou umelej inteligencie vyhľadáte, niektoré slovíčka budete mať zvýraznené. Stačí na ne prejsť myšou a ukáže sa vám vysvetlenie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre