Výskumníci odhalili pôvod miliónov tajomných jám na dne oceánov. Celú dobu sme sa mýlili, ako vznikli!

Dlho sa predpokladalo, že sa cez drobné krátery na dne morí a oceánov uvoľňuje metán. Príčina ich vzniku ale môže byť iná.

Oceány Zeme sa stávajú zelenšie varujú vedci
Zdroj: Unsplash (Cristian Palmer), Úprava: Vovsveteit.sk

Oceány Zeme sú plné tvorov, ktoré žijú na ich dnách, čím ovplyvňujú ich tvar. Výskumníci vedeli, že sa niečo také deje, no ako presne tieto živočíchy menia dná oceánov nebolo dodnes dobre preskúmané. Výskumníci z Kiel University sa vo svojej novej práci lepšie pozreli na záhadné krátery na dne Severného mora.  

V práci zistili, že tieto štruktúry sa priamo viažu so životom sviňuchovcov a piesočníc. Práca je zároveň prvou, ktorá poukazuje na dôležitosť stavovcov pri tvarovaní oceánskeho a morského dna. Autori vysvetľujú, že na dne Severného mora sa nachádzajú tisíce kráterovitých štruktúr, pričom v oceánoch planéty by sa ich mali nachádzať milióny.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa našich súčasných poznatkov tieto kráterovité štruktúry vznikajú, keď unikne z dna metán alebo sa uvoľní voda uväznená pod povrchom. Veľké množstvo týchto štruktúr však ostávalo pre vedcov stále záhadou, pretože ich nedokázali vysvetliť uvoľňovaním látok. 

“Výsledky našej práce po prvýkrát dokazujú, že tieto štruktúry možno priamo spojiť s domovom a správaním morských živočíchov. Veľké množstvo týchto štruktúr nevzniká uvoľňovaním látok spod povrchu?” vysvetľuje doktor Jens Shcneider von Deimling, vedúci novej štúdie.  

Autori štúdie tvrdia, že väčšina kráterovitých štruktúr na dne morí a oceánov vzniká, keď sviňuchovce hľadajú potravu. Piesočnice, drobné vodné živočíchy, zas strávia väčšinu roka pochované pod plytkými sedimentami, čím hrajú v tomto procese dôležitú úlohu. Autori štúdie vysvetľujú, že piesočnice sú obľúbenou potravou najmä sviňuchovcov, ale aj iné živočíchy.  

Hľadanie potravy

Keď živočíchy hľadajú piesočnice, v morskom dne nechávajú drobné kráterovité štruktúry, no tieto sú o niečo plytkejšie. Objavenie týchto drobných kráterov sa stalo možným len v posledných rokoch, vďaka lepším technológiám. Tieto krátery sa dlhú dobu považovali za štruktúry, z ktorých sa uvoľňuje hlavne metán, škodlivý skleníkový plyn. Nová štúdia ale naznačuje, že môžu mať aj iné vysvetlenie.  

V rámci práce vedci zistili, kde by sa mohli nachádzať potenciálne lovné miesta sviňuchovcov a na týchto miestach našli záhadné kráterové štruktúry. Autori štúdie vysvetľujú, že sa vždy nachádzali blízko pri hniezdach piesočníc. Autori teda konštatujú, že desaťtisíce drobných kráterov môže vzniknúť tak, že sviňuchovce hľadajú pod morským dnom potravu, pričom po sebe nechávajú tieto drobné štruktúry.  

V oblasti Severného mora výskumníci odhalili a analyzovali viac ako 42-tisíc týchto drobných kráterov. Išlo o multidisciplinárnu prácu, ktorá by nebola možná vďaka špičkovým sonarovým technológiám. Výsledky práce pomôžu lepšie pochopiť správanie morských stavovcov a ich stratégiu kŕmenia.  

Takéto správanie má zároveň výrazný dopad na tvar morského dna. Autori štúdie tvrdia, že tento proces ovplyvňuje dno oceánov na globálnej škále a ovplyvňuje aj bentické ekosystémy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre