Atlantický oceán môže už „čoskoro“ zaniknúť: Toľkoto času mu výskumníci dávajú

Oceány majú svoj vlastný životný cyklus a nová štúdia ukazuje, že Atlantický oceán sa môže blížiť do posledných fáz svojho života.

ocean more
Zdroj: Snorre Roberg / Shutterstock.com

Z nášho uhla pohľadu sa to možno nezdá, no oceány Zeme nemajú z geologického hľadiska dlhý životný cyklus. Počas niekoľkých stoviek miliónov rokov dokážu vzniknúť, rozšíriť sa a nakoniec sa uzatvoria a zanikajú. Proces tvorby a evolúcie oceánov nazývame Wilsonov cyklus.  

Ako vysvetľujú výskumníci z University of Lisbon, Atlantický oceán vznikol rozpadom superkontinentu Pangea pred približne 180-miliónmi rokov a jedného dňa sa taktiež uzavrie a zanikne. Stredozemné more je zas pozostatkom oceánu s menom Tethys, ktorý jedného času existoval medzi Afrikou a Euráziou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby oceán ako Atlantik prestal rásť a začal sa uzatvárať, musia vzniknúť nové subdukčné zóny. Ide o oblasti, kde sa jedna tektonická platňa podsúva pod druhú. Subdukčné zóny nevznikajú jednoducho. Vyžaduje sa, aby sa platne zlomili a ohli, čo je kvôli ich pevnosti nesmierne náročné. Výskumníci sa ale domnievajú, že subdukčné zóny môžu migrovať z jednej oblasti do druhej.  

V tomto prípade sa presunú z oblasti stredozemného mora do novej oblasti, napríklad Atlantického oceána. Výskumníci tento proces nazývajú “subdukčná invázia”. V rámci svojej novej práce autori vytvorili počítačový model, ktorý po prvýkrát ukazuje, ako môže nastať priama subdukčná invázia. Model ukazuje, že subdukčné zóny pod Gibraltárskym prielivom sa postupne presunú do Atlantického oceánu a prispejú k vytvoreniu Atlantického subdukčného systému.  

Všetko toto sa má udiať už “veľmi skoro”, opäť však musíme brať ohľad na to, že sa pozeráme na geologickú časovú škálu. V tomto prípade vedci odhadujú, že zmeny nastanú za viac ako 20-miliónov rokov.  

“Subdukčná invázia je vo svojej podstate trojdimenzionálny proces, ktorý si vyžaduje pokročilé modelovacie nástroje a superpočítače. Tie sme pred niekoľkými rokmi nemali k dispozícii. Dnes ale môžeme simulovať formáciu gibraltárskeho oblúka vo veľkom detaile a nahliadnuť do jeho budúcnosti,” vysvetľuje Joao Duarte, jeden z autorov štúdie.

Atlantický oceán sa môže začať uzatvárať

Gibraltárska subdukčná zóna za posledných milión rokov výrazne spomalila. Autori štúdie predpokladajú, že táto pomalá fáza bude trvať najmenej 20-miliónov rokov. Následne subdukčná zóna migruje do Atlantiku a jej pohyb sa zrýchli. Toto označujú ako začiatok recyklácie zemskej kôry na východnej strane Atlantiku. Zároveň naznačujú, že to môže byť začiatok uzatvárania oceánu.  

Okrem tejto subdukčnej zóny sa nachádzajú na druhej strane oceánu dve ďalšie. Tie však do tejto oblasti migrovali pred niekoľkými miliónmi rokov. Výskum Gibraltárskej subdukčnej zóny vedcom ponúka jedinečnú možnosť, ako odhaliť tento proces v počiatočných fázach.  

Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že odhalenie aktivity Gibraltárskej subdukčnej zóny má aj iné implikácie. Subdukčné zóny sú totiž miestom, kde vznikajú najsilnejšie zemetrasenia. Preto ich možno považovať za rizikové a treba sa na ne patrične pripraviť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre