Geológovia objavili starodávne pozostatky dávno stratenej tektonickej platne. Kedysi dosahovala veľkosť štvrtiny Tichého oceána

Kedysi dávno pod povrchom Zeme existovala obrovská platňa Pontus, ktorá už zmizla v zemskom plášti. Po sebe však zanechala stopy.

Vedci už 10 rokov diskutovali o stratenej tektonickej platni Pontus, ktorú vedkyňa v novej štúdii objavila
Zdroj: Utrecht University (Suzanna van de Lagemaat)

Pod našimi nohami leží niekoľko mohutných krýh, ktoré sú v neustálom pohybe. Hovoríme o litosférckých platniach, ktoré sa delia na 12 väčších platní a približne 40 menších. 

Výskumníčka z Utrecht University, Suzanna van de Lagemaat, vo svojej novej práci rekonštruovala doteraz neznámu tektonickú platňu, ktorá bola kedysi tak veľká ako štvrtina Tichého oceánu. Existenciu tejto tektonickej platne predpovedali kolegovia autorky pred viac ako 10 rokmi. Ich výskum sa zakladal na fragmentoch starých tektonických platní, ktoré našli hlboko v zemskom plášti. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Van de Lagemaat posunula tieto výskumy o krok ďalej a v rámci novej práce sa jej podarilo stratenú platňu rekonštruovať. Jej výskum sa zameriaval na prácu v teréne, obzvlášť detailný výskum pohorí v Japonsku, Borneu, Filipínach, Novej Guinei a Novom Zélande. V rámci tejto práce van de Lagemaat zistila, že pozostatky tektonických platní v okolí severného Bornea museli patriť tejto novej tektonickej platni. Vedci novú platňu nazvali Pontus.  

“Najdôležitejší kus skladačky sme objavili v oblasti severného Bornea,” tvrdí Suzanna van de Lagemaat.  

Autorke práce sa podarilo platňu rekonštruovať v rámci svojej dizertačnej práce. Hoci sú jej nálezy pôsobivé, svoju prácu si o niekoľko dní bude musieť autorka obhájiť. Jej štúdia nám však pomáha lepšie pochopiť tektonické platne, ktoré sú kritické pre pochopenie geologickej histórie planéty. Tektonické platne sú v neustálom pohybe a práve ich pohyby v minulosti silno ovplyvňovali geografiu planéty a jej podnebie. Dnes nám môžu pomôcť pochopiť kde by sme mohli nájsť vzácne kovy.  

Rekonštrukcia dávno stratenej tektonickej platne

Výskumníci vysvetľujú, že veľké oceánske platne z dávnej minulosti dnes už neexistujú, zmizli v zemskom plášti prostredníctvom subdukcie. Ide o proces, kedy sa jedna vrstva vsúva pod druhú a preniká do hlbších vrstiev Zeme. Tieto platne ale nezmizli úplne bez stopy, hoci nájsť dôkazy o ich existencii nepatrí medzi najjednoduchšie úlohy. Dávne platne po sebe zanechali rozličné fragmenty, dnes ukryté v pohoriach planéty.  

Keď van de Lagemaat začala s rekonštrukciou platne, spočiatku sa predpokladalo, že ide o stratenú platňu, o ktorej vedci vedeli. Až magnetické výskumy odhalili, že muselo ísť o pozostatky odlišnej, doteraz neznámej platne.  

“Pred 11 rokmi sme mysleli, že ostatky platne Pontus môžu ležať v severnom Japonsku, no odvtedy sme od tejto teórie upustili. Až v neskorších fázach výskumu sa predpokladaná platňa Pontus odhalila,” hovorí van de Lagemaat.  

Úlomky platne vedci objavili aj na ostrove v západných Filipínach a v Juhočínskom mori. Výskum ukázal aj to, že kedysi existoval jeden koherentný systém platňovej tektoniky, ktorý sa tiahol od južného Japonska až k Novému Zélandu. Tento systém musel existovať najmenej 150-miliónov rokov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre