Ako fungujú tektonické platne? Pod našimi nohami ležia obrovské kusy kôry, ktoré sú v neustálom pohybe!
Tektonické platne sú zemskou vrstvou, ktorá sa skladá z kôry a najvrchnejšej časti zemského plášťa. Ako táto vrstva funguje a čo spôsobuje jej pohyb?
Tektonické alebo inak aj litosférické platne sú mohutné kryhy pevnej zemskej kôry a časti vrchného plášťa. Povrch našej planéty pokrýva 12 väčších a približne 40 menších tektonických platní.
Rozmery a tvar tektonických platní sa môže meniť. Eurázijská tektonická platňa je obrovská, zatiaľ čo Anatólska platňa sa radí do kategórie mikroplatní. Zároveň sa môže líšiť aj ich hrúbka. Hranice platní nie sú rovnaké ako hranice kontinentov. Preto sa skladajú aj z kontinentálnej, ale aj oceánskej kôry. Ako ale tektonické platne fungujú?
Podľa teórie je za pohyb tektonických platní zodpovedné teplo, ktoré vzniklo pri tvorbe našej planéty. Keď vznikali planéty Slnečnej sústavy, spočiatku sa na seba nabaľovali drobné čiastočky materiálu a neskôr sa začali spájať veľké kusy. Počas tohto procesu vzniklo obrovské množstvo tepla, ktoré pretrváva aj 4-miliardy rokov po vzniku Zeme. K tomuto teplu však prispievajú aj ďalšie zdroje v útrobách planéty. Teplota v jadre sa pohybuje okolo 5-tisíc stupňov Celzia.
Po vzniku Zeme sa planéta postupne ochladzovala a materiál sa začal triediť do vrstiev. V jadre Zeme sa usadilo železo a najhustejšie materiály. Nad jadrom vznikla o niečo menej hustá vrstva zemského plášťa a na nej sa nachádza zemská kôra. Zemská kôra je prepojená s najvrchnejšou časťou zemského plášťa, ktorá sa nazýva litosféra. Táto vrstva leží na astenosfére, o niečo slabšej a menej pevnej vrstve, než akou je litosféra.
Pohyb litosférických platní
Litosféra sa rozdeľuje na obrovské časti, ktoré nazývame litosferické platne. Tie sa po astenosfére môžu pohybovať buď horizontálne alebo vertikálne. Platne sú v neustálom pohybe a ročne sa posunú o približne 3 cm. Za pohyb litosferických platní môžu konvekčné prúdy, teda stúpanie teplejšieho materiálu a klesanie chladnejšieho materiálu.
Neprehliadnite
Práve cez konvekciu preniká teplo aj do astenosféry, vysvetľujú vedci z univerzity Berkeley. Teplejšie oblasti vrstvy stúpajú a pritom tlačia litosférické platne. Chladnejší materiál je narušený a klesá do hlbších vrstiev planéty. Oba procesy prispievajú k pohybu litosferických platní. Tektonické platne tvarujú našu planétu cez tvorbu pohorí, sopečnú činnosť a distribúciu kontinentov a oceánov. Vieme, že kedysi dávno nemala naša planéta kontinenty, ale jeden superkontinent, ktorý sa nazýva Pangea.
Formácia a rozdeľovanie superkontinentov je cyklus, ktorý sa naprieč evolúciou planéty zopakoval niekoľkokrát a vedci veria, že v budúcnosti vznikne ďalší. Pohyb litosférických platní však môže vplývať aj na hladinu morí v pobrežných oblastiach. Tektonické platne však môžu ovplyvniť aj nás. Hoci sa pohybujú extrémne pomaly a spájajú sa aj so zemetraseniami, ktoré môžu napáchať výrazné škody.
Ďalším faktorom je aj sopečná činnosť. Ak blízko civilizácie vybuchne sopka, škody môžu byť rovnako obrovské. Intenzívna sopečná činnosť však môže spôsobiť aj klimatické zmeny.
Komentáre