Výskumníci našli spôsob, ako zastaviť šírenie chrípky: Zbavíme sa tohto ochorenia raz a navždy?

Nová štúdia ukazuje ako by sme mohli zabrániť šíreniu vírusov a baktérií, no vedcov čaká ešte dlhá cesta.

Ako náš mozog vie, že máme chrípku?
Zdroj: Unsplash (engin akyurt), Wikimedia (Public Domain) Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci už roky predpokladajú, že vírusy a baktérie začínajú infekciu tým, že sa pripoja na molekuly cukru, na povrchy buniek, ktoré pokrývajú povrch slizníc a krku.  

Nová štúdia z NYU Langone ukázala, že dokážeme zabrániť vírusu, zachytiť sa na stenu slizníc a popri tom zabrániť aj ich úniku, teda šíreniu choroby zo živočícha na živočícha. Experiment vykonali na laboratórnych myšiach. Zároveň však upozorňujú, že ich metódy nie sú 100%, no mohlo by ísť o dobrý spôsob, ako zabrániť šíreniu chrípky, ktorá si ročne vyžiada desiatky tisíc životov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie autori odobrali receptory bunkám kyseliny sialovej. Dokázali to tak, že do nosových slizníc myší vložili enzým, ktorý zhoršil schopnosť kyseliny sialovej ostať pripevnená na povrchu buniek. Následne myš nakazili chrípkou. Ukázalo sa, že sa dramaticky znížil prenos ochorenia z myši na myš, najmenej o polovicu. Vedci otestovali 6 typov vírusu, pričom sa zníženie prenosu ochorenia pohybovalo od 51 do 100%.  

Výskumníci si zvolili mláďatá myší, ktoré majú veľa kyselín sialových v hornej časti dýchacej sústavy. Špecificky sa však pozreli na dva typy kyseliny, alfa-2,3 a alfa-2,6. Tieto typy sa totiž nachádzajú aj v dýchacej sústave človeka. Zároveň tieto myši predstavujú silný model pre študovanie šírenia infekčných chorôb u detí, ktoré výrazne podporujú šírenie chrípky medzi ľuďmi.  

“Ak sa ďalšie experimenty na ľuďoch ukážu byť úspešné, táto metóda by mohla chrípke zabrániť v šírení,” tvrdí vedúca štúdie, Mila Ortigoza.  

Vedcov čaká ešte dlhá cesta

Väčšina očkovaní a liečebných metód sa zameriava priamo na vírus. Táto štúdia je prvou, ktorá sa zamerala na hostiteľa choroby. Autori veria, že zabránenie šírenia infekčných ochorení môže predstavovať efektívnu stratégiu, ako proti nim bojovať. Autori práce ale vedia, že ich čaká ešte veľa výskumov, než sa použité enzýmy schvália pre použitie na ľuďoch. Výskumníci ale vedia, aké ďalšie kroky ich čakajú.  

Vedci chcú v ďalších prácach zistiť, prečo sú deti náchylnejšie na infekciu respiračných vírusov. Následne chcú zistiť, či by mohlo blokovanie kyselín sialových u detí taktiež pomôcť zabrániť šíreniu chrípky. 

Najúčinnejším opatrením pred chrípkou je momentálne očkovanie, ktorým sa musí človek dať očkovať každý rok. Výskumníci hľadajú aj alternatívy k očkovaniu a nová štúdia predstavuje spôsob, ako by sme to mohli dokázať. Pri nakazení chrípkou sú príznaky väčšinou mierne a človek chorobu do týždňa vyleží doma. V malom percente prípadov ale môžu nastať aj komplikácie a nevylučuje sa ani hospitalizácia. Preto netreba toto bežné ochorenie nikdy podceňovať.  

Chrípkou môže človek dostať napríklad aj zápal pľúc a v tých horších prípadoch encefalitídu, teda zápal mozgu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre