Výlet do najväčšieho kaňona Slnečnej sústavy: Misia Mars Express sa delí o nádherné zábery z červenej planéty

Pôsobivá geologická štruktúra ukazuje históriu geologických procesov Marsu.

Zdroj: ESA

Valles Marineris je najväčším kaňonom Slnečnej sústavy. Dlhý je približne 4-tisíc km, široký 200 km a hlboký 7 km. Ak by sme ho chceli porovnať s Grand Canyonom, najväčším kaňonom na Zemi, tak je Valles Marineris desaťkrát dlhší, dvadsaťkrát širší a päťkrát hlbší, vysvetľuje ESA.

Na najväčší kaňon sústavy sa nedávno pozrela misia Mars Express, ktorá priniesla ďalšie pôsobivé zábery červenej planéty. Vedci predpokladajú, že Valles Marineris vznikol oddelením dvoch tektonických platní. Na zverejnenom zábere možno vidieť priepasť, ktorá tvorí západnú časť regiónu. Vľavo sa nachádza 840 km dlhá priepasť Ius a napravo leží 805 km dlhá priepasť Tithonium. Zábery vo vysokom rozlíšení ponúkajú nádherný a detailný pohľad na štruktúru, no jej rozmery vyniknú až na mape znázorňujúcej výškové rozdiely.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obe priepasti dosahujú až 7km, čo je v porovnaní s najväčším vrchom Álp, Mont Blancom, výrazne viac. Hora dosahujúca výšku takmer 5 km by sa v priepastiach doslova stratila. Na vrchu priepasti Tithonium sa nachádza tmavá pôda, ktorá mohla vzniknúť vďaka neďalekému sopečnému regiónu Tharsis. Vedľa tmavého piesku sa zas nachádza svetlejšia oblasť – domov pre kopce dosahujúce výšku až 3 km. Povrch kopcov čelil silným vetrom planéty.

Mars Express sa pozrela na najväčší kaňon Slnečnej sústavy
Zdroj: ESA

Krásy červenej planéty

Medzi dvoma kopcami sa nachádza niekoľko menších vrchov, v ktorých misia Mars Express objavila stopy vody. Predpokladá sa, že kedysi tieto priepasti boli naplnené vodou, no zatiaľ nie je jasné, či to tak naozaj bolo.

Na zábere nižšie si môžeme všimnúť aj vertikálne línie na jednom z kopcov. Tie naznačujú nedávny zosuv pôdy. Predpokladá sa, že išlo o zosuv jednej zo steny kaňonu. Za pozornosť stoja aj takzvané „žraločie zuby“ – trojuholníkové štruktúry, ktoré vznikli s oddelením tektonických platní.

Mars Express sa pozrela na najväčší kaňon Slnečnej sústavy
Zdroj: ESA

Misia Mars Express sa na obežnej dráhe planéty Mars nachádza už od roku 2003. Jej úlohou je mapovanie povrchu planéty a jej minerálov. Zároveň však odhaľuje kompozíciu a cirkuláciu atmosféry a dokáže sa pozrieť aj pod kôru planéty. To všetko umožňuje vedcom zistiť, ako rôzne úkazy vplývajú na marťanské prostredie.

Mars Express sa pozrela na najväčší kaňon Slnečnej sústavy
„Žraločie Zuby“ Zdroj: ESA

Mars Express má aj kameru HRSC (pozn. redakcie: High Resolution Stereo Camera). Táto kamera umožňuje zachytiť rôzne geologické úkazy vo vysokom rozlíšení. Vďaka nej môžeme vidieť vetrom tvarované štruktúry, impaktné krátery alebo kanály, v ktorých kedysi dávno tiekla voda. Dôkazy totiž naznačujú, že pred približne 3-miliardami rokov, Mars vyzeral úplne inak. Predtým mohlo ísť o svet podobný našej planéte. Po drastickej zmene však prišla planéta o väčšinu svojej atmosféry a tiež o vodu. Dnes Mars poznáme ako pustú planétu, no vedci sa snažia pochopiť, čo všetko mohlo viesť k zmenám, ktoré sa tam odohrali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre