Vtáky sú dnes poslednými žijúcimi „dinosaurami“: Čo im umožnilo prežiť apokalypsu?

Pred 66-miliónmi rokov dopadol na Zem asteroid Chixulub, ktorý rozpútal masové vymieranie života. Ako dokázali predkovia dnešných vtákov prežiť?

Ako sa z obávaných dinosaurom stali postupom času vtáky?
Zdroj: Unsplash (Weronika, Ben Karpinski), PNGwing, Natural History Museum. Úprava: Vosveteit.sk

Dinosaury prešli pravdepodobne najdrastickejšou evolučnou zmenou zo všetkých tvorov. Ako je možné, že sa z obávaných gigantických dravcov stali vtáky a ako je možné, že zatiaľ čo dinosaury vyhynuli, no ich vzdialení príbuzní nám dodnes vyspevujú pod oknami? Na túto otázku odpovedá portál The Conversation.

Hoci to znie priamočiaro, evolúcia moderných vtákov nebola až taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Faktom je, že prvé vtáky žili po boku dinosaurov najmenej 100-miliónov rokov. Dnes už totiž vieme, že vtáci sa vyvinuli z určitej čeľade dinosaurov, ktoré sa označujú ako dromeosaury. V tejto čeľadi sa nachádzal napríklad aj velociraptor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vieme však, že pred 66-miliónmi rokov Zem zasiahol veľký asteroid Chixulub. Ten rozpútal kaskádu prírodných katastrof, počas ktorých z planéty zmizla väčšina existujúcich živočíšnych druhov. Vtáky spolu s niektorými ďalšími živočíchmi však dokázali prežiť. Dlhú dobu ostávalo záhadou, ako sa to predkom moderných vtákov podarilo. Vedci z celého sveta ako detektívi hľadali všetky dôkazy, až sa im nakoniec podarilo zistiť, čo sa pred miliónmi rokov odohralo. Zatiaľ sú to však všetko odhady, nie potvrdené fakty.

Vedci predpokladajú, že hlavnú úlohu mohli v tomto prípade hrať zuby. Dnes ich moderné vtáky nemajú, no pred miliónmi rokov niektoré z nich svoj chrup mali. Po zásahu asteroidu však dokázali prežiť len bezzubé druhy. Tie sa podľa fosílnych dôkazov dokázali viac živiť rastlinnou stravou, teda orechmi, ovocím alebo semenami. Keď zo Zeme vymizlo množstvo živočíšnych druhov, živiť sa rastlinnou stravou bola obrovská výhoda.

Šťastie alebo evolučná výhoda?

Po náraze asteroidu sa do atmosféry uvoľnilo množstvo plynov, ktoré zatemnili planétu a zabránili fotosyntéze. Rastliny vymierali a spolu s nimi aj živočíchy, ktoré sa nimi živili. Prvé vtáky vďaka svojmu bezzubému zobáku a možnosti prijímať rastlinnú potravu, dokázali vyďobať potravu ukrytú v zemi. Vedci tvrdia, že toto mohol byť rozdiel v tom, ktorý druh prežije a ktorý nie. Predstavte si situáciu, že v dôsledku katastrofy, ktorú spôsobil dopad asteroidu, na povrchu boli vykynožené rastliny, no semená rastlín boli pod zemou. Schopnosť ďobať v tomto prípade je obrovskou výhodou!

Nie je to však jediný a definitívny faktor, ktorý umožnil vtákom prežiť až dodnes. Vedci prízvukujú, že určitú úlohu v tom mohlo hrať aj šťastie. Zatiaľ však máme teórie, no žiadnu jednoznačnú odpoveď na to, prečo vtáky katastrofu dokázali prežiť, zatiaľ čo dinosaury nie. Vedci stále objavujú ďalšie dôkazy, na základe ktorých svoje teórie upravujú. Príbeh o tom, že vtákom pomohol ich bezzubý zobák sa zatiaľ drží, no o pár rokov možno vedci objavia niečo, čo úplne zmení naše chápanie týchto štebotavých tvorov.

Dodatočné dôkazy môžu prísť v rôznych formách. Vedci skúmajú dávne fosílie, DNA, ale ďalšie informácie získavajú aj analýzou hornín či rôznych sedimentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre