Simulácia ukazuje cunami, ktoré vzniklo po dopade asteroidu Chixulub, ktorý vyhubil dinosaurov

Asteroid Chixulub narazil do Zeme pred 66-miliónmi rokov a spôsobil kaskádu prírodných katastrof. Gigantické vlny cunami boli jednou z nich.

Dopad Asteroidu Chixulub pocítil aj druhý koniec sveta
Zdroj: Unsplash (David Cleverley) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 66-miliónmi rokov zasiahol Zem masívny asteroid, ktorý ukončil vládu dinosaurov na tejto planéte. Predpokladá sa, že Chixulub, ako sa objekt nazýva, mal priemer viac ako 10 km a po jeho dopade sa spustila kaskáda prírodných katastrof.

Rozsiahle lesné požiare, niekoľkoročná tma alebo aj gigantické vlny cunami, to všetko sa mohlo odohrať krátko po zrážke objektu s našou planétou. Ako vysvetľuje americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (pozn. redakcie: NOAA), moderné vlny cunami nie sú ničím v porovnaní s tými, ktoré rozpútal náraz asteroidu Chixulub. Vlny pred 66-miliónmi rokov mohli byť až 30-tisíckrát silnejšie, než akákoľvek zaznamenaná vlna cunami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z NOAA vytvorili simuláciu, ktorá zachytáva šírenie vĺn po dopade asteroidu. Čiernou farbou sa označuje pevnina tak, ako existovala pred 66-miliónmi rokov. Biela silueta označuje kontinenty tak, ako existujú dnes. Simulácia ukazuje vývoj situácie 10 minút po náraze až do 48 hodín po dopade asteroidu. Červená farba značí vlny cunami, zatiaľ čo modrá farba označuje oblasti, kde hladina vody ustupovala.

Ako autori simulácie vysvetľujú, približne dve minúty po náraze mohli vzniknúť vlny s výškou až 4,5 kilometra. Približne desať minút po náraze a 220 kilometrov od miesta dopadu vznikali vlny s výškou 1,5 kilometra.

Najdetailnejšia simulácia ničivých vĺn

Simuláciu vedci vytvorili spojením analýzy geologických záznamov a numerického modelovania. Predstavuje prvú simuláciu, ktorá nám ukazuje globálny dopad kolízie s asteroidom Chixulub. Numerická analýza udalosti využíva tri odlišné modely, ktoré pomáhajú reprodukovať vznik a šírenie vĺn cunami. Počas prvých 10 minút od nárazu vedci vytvorili simuláciu pomocou komplexného modelu správania tekutín. Následne použili dva modely, ktoré simulovali šírenie vĺn na globálnej škále. Popri tom vedci analyzovali geologické vzorky z viac ako 100 miest na svete, ktoré im pomohli potvrdiť cestu vĺn a ich silu.

Simulácia slúži vedcom na lepšie odhadnutie nebezpečenstva, ktoré by nám mohlo v prípade budúceho dopadu asteroidu hroziť. Zároveň ale vedci získajú možnosť lepšie predpovedať „bežné“ vlny cunami, ktoré vznikajú na Zemi.

Kráter Chixulub sa nachádza pod Yucatánskym polostrovom na území dnešného Mexika. Predpokladá sa, že jeho priemer je 180 kilometrov a na hĺbku má približne 20 kilometrov. Jeho poloha sa od pôvodného nárazu zmenila kvôli pohybu tektonických platní. Všeobecne akceptovanou teóriou je, že dopad asteroidu Chixulub odštartoval masívne klimatické zmeny, počas ktorých vymrelo okrem dinosaurov približne 75% rastlinného a živočíšneho života.

Hoci mal asteroid Chixulub ničivé následky, nebol najväčším asteroidom, ktorý do našej planéty narazil. Predpokladá sa, že najväčším asteroidom je Vredefort, ktorý vytvoril na území dnešnej južnej Afriky kráter s rovnakým názvom. Kráter Vredefort má priemer približne 172 km, no dnes je o niečo menší než v minulosti. Podľa vedcov mohol mať asteroid priemer od 20 až 25 km a pôvodne vytvoril kráter s priemerom až 280 km.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre