Rozpad ľadovca vytvoril cunami pod vodou a pobláznil prístroje: O tomto fenoméne veda vedela doposiaľ veľmi málo!
Ľadovce na Antarktíde sa rozpadajú pravidelne, no vedci netušili, ako tento proces vplýva na samotný oceán.
Výskumníci si počas svojej práce na Antarktíde všimli rozpad prednej časti ľadovca a všetky prístroje sa im v tom momente „zbláznili“, informuje portál univerzity Exeter.
Počas sledovania tejto udalosti si všimli aj podvodné cunami, ktoré malo rovnakú výšku ako rodinný dom. Objav im pomôže lepšie pochopiť ako sa mieša voda v oceánoch. Podvodné cunami ostávali doteraz neznámym fenoménom, čo sa týka miešania oceánskej vody. Miešanie oceánskej vody je dôležitý faktor ovplyvňujúci život vo vodnom ekosystéme, teploty v odlišných hĺbkach a zároveň ovplyvňuje aj to, koľko ľadu sa môže rozpustiť.
„Okrem toho, že boli svedkami porúch na hladine oceánu, zaznamenali aj „vnútorné“ podvodné cunami vysoké ako dom, fenomén, ktorý predtým chýbal v chápaní miešania oceánov a v počítačových modeloch.“, píšu vedci v publikovanej práci.
Voda tečie pozdĺž antarktických ľadovcov. Časť ľadu sa môže rozpustiť do oceánu, no veľké množstvo sa rozláme na ľadové kryhy. Tie môžu byť drobné, no tie najväčšie majú rozlohu celých miest ba i viac. Autori nového výskumu sa práve venovali meraniam neďaleko ľadovca William, ktorý sa nachádza na Antarktickom polostrove. Odrazu mohli pozorovať, ako sa predná časť ľadovca dramaticky rozpadla na tisíce malých kúskov.
Čo sa týka tohto konkrétneho ľadovca, podobné udalosti sa dejú raz alebo dvakrát ročne. Tím vedcov odhadol, že sa počas tejto udalosti uvoľnilo približne 78-tisíc metrov štvorcových ľadu. Ešte pred zlomom bola voda v hĺbke 50 až 100 metrov o niečo chladnejšia ako voda hlbšie. Po zlome sa však veci drasticky zmenili a teplota vody bola viac-menej vyrovnaná.
„Sme radi, že sme mohli túto udalosť pozorovať. Mali sme šťastie, že sme boli v správny čas na správnom mieste. Zlom ľadovca môže vytvoriť vlny na hladine oceánu, no teraz už vieme, že ich vytvorí aj pod hladinou,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Michael Meredith.
Dôležité pre vodné ekosystémy
Keď sa vlna pod vodou zlomí, spôsobí zamiešanie vody, čo môže ovplyvniť život v oceáne. Zatiaľ ide o slabo pochopený fenomén, ktorému sa vedci v ďalších prácach musia venovať hlbšie. Miešanie vody totiž neovplyvňuje len teplotu, ale aj distribúciu živín, čo pomáha vodným ekosystémom. Vedci si mysleli, že majú celkom dobrú predstavu o miešaní vody. Predpokladalo sa, že za to môže primárne vietor a príliv, či odliv, no nikdy ich nenapadlo, že lámanie ľadovcov by mohlo v tomto procese hrať nejakú úlohu.
Neprehliadnite
„Tie najdôležitejšie a najfascinujúcejšie objavy sa udejú vtedy, keď stojíte v správnom čase na správnom mieste, so správnymi prístrojmi a ľuďmi. Niečo podobné sa nám podarilo v roku 2020, kedy sme priniesli prvé dáta, ktoré nám ukázali, ako rýchlo môže oceán rozpustiť kontinentálne ľadovce,“ vysvetľuje profesor James Scourse, ktorý sa na štúdii podieľal.
Až doteraz si nikto nevšimol, že lámajúce sa ľadovce môžu vytvoriť cunami pod vodou a že sa dejú všade okolo Antarktídy. Podobné procesy môžu prebiehať aj v Grónsku a Arktíde.
Komentáre