„Všetko, čo poviete AI, môže byť použité proti vám“, experti na umelú inteligenciu varujú, toto nikdy nezdieľajte s AI, môže sa vám to nepekne vypomstiť!

Bezpečnostní experti z Kaspersky vysvetľujú, k čomu by nemala mať umelá inteligencia prístup.

umela inteligencia_titulka
Zdroj: Ole.CNX / Shutterstock.com

Za posledné roky zažila umelá inteligencia obrovský boom a dnes máte na výber hneď s niekoľkých veľkých modelov, s ktorými sa môžete porozprávať.  

Veľké jazykové modely vám dokážu pomôcť naozaj s hocičím. Umelé inteligencie ako ChatGPT, Gemini alebo Bing, vám poradia s varením, pri výbere filmu, pomôžu vám napísať pracovný e-mail, zhrnú vám dokumenty do stručného obsahu a to sme len prešli po povrchu toho, čo táto revolučná technológia dokáže.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jednu stranu vám AI dokáže priniesť relevantné odpovede, no tie vám podáva veľmi prirodzenou, až ľudskou rečou. S umelou inteligenciou sa dnes dokážete normálne porozprávať, no zároveň by ste nemali zabúdať na jedno základné pravidlo: “Všetko, čo poviete umelej inteligencii, môže byť použité proti vám”.  

Bezpečnostní experti z Kaspersky radia, ako umelú inteligenciu používať čo najbezpečnejšie. Ako prvé vysvetľujú, že všetko čo umelej inteligencii napíšete sa ukladá. Vaše konverzácie môžu slúžiť na vylepšenie samotného modelu, analýzu nejakého nedostatku alebo problému, či na trénovanie novej generácie umelej inteligencie. V určitých prípadoch sa môže stať, že sa k vašej konverzácii s AI dostane človek, ktorý problém vyhodnocuje.  

Všetky veľké AI modely majú v zmluvných podmienkach uvedené, že môžu celú vašu konverzáciu ukladať a používať na ďalšie účely. Čo by ste teda nemali robiť?  

Možno už tušíte, že neodporúčame umelej inteligencii prezrádzať žiadne vaše súkromné údaje. To znamená vaše meno, adresu, heslá, čísla kariet, fotky preukazov a tak ďalej. Ak si chcete nechať poradiť s niečím, čo vyžaduje použitie týchto údajov, môžete ich nahradiť napríklad falošným menom alebo slovom ZREDIGOVANÉ.  

Pozor aj na citlivé pracovné dokumenty

Zároveň by ste nemali umelej inteligencii dávať prístup k pracovným alebo inak citlivým dokumentom. Existuje dnes niekoľko rozšírení, ktoré vám dovolia používať umelú inteligenciu na spracovanie dokumentov. Hlavne ak pracujete častokrát s niekoľkostranovými dokumentami, možno ste už uvažovali nad tým, že si necháte od AI spraviť stručný súhrn. Opäť však platí, že umelej inteligencii poskytujete prístup k celému obsahu dokumentu a tieto informácie sa ukladajú. V prípade pracovných dokumentov môžete prezradiť obchodné tajomstvá vašej práce alebo vášho klienta, či iné citlivé informácie.  

Lenže čo sa môže stať, ak umelej inteligencii tieto informácie prezradíte? Ako sme už spomenuli, v prvom rade sa tieto dáta uložia a budú sa ďalej využívať. V prípade nejakého technického problému sa môžu vaše konverzácie dostať k technikovi, ktorý uvidí napríklad vaše meno, adresu alebo číslo karty. Tento technik môže vaše súkromné dáta zneužiť ďalej. 

Čo sa však môže vo veľmi vzácnych prípadoch stať je to, že umelá inteligencia si vaše citlivé informácie zapamätá a nevedomky ich prezradí niekomu, kto sa jej správne opýta. Zároveň sa už niekoľkokrát objavila chyba, kedy užívateľovi ukázalo uložené konverzácie iného človeka.  

Umelá inteligencia je mimoriadne užitočný nástroj, no mali by ste si dávať pozor na to, čo všetko jej prezradíte. Ako sme už spomenuli, všetko čo jej poviete môže byť použité proti vám. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre