Vrhanie je vlastnosť, ktorá je pre nás jedinečná: Čím lovili naši predkovia pred objavom oštepu a luku?

Dlhú dobu sa predpokladalo, že zvláštne okrúhle kamene slúžili ako perkusívne nástroje, ich účel však bol úplne iný.

Homo longi
Zdroj: Chuang Zhao

Výskumníci dokázali, že si naši prehistorickí predkovia dokázali vyrobiť drevené oštepy, ktoré efektívne hádzali na veľkú vzdialenosť. Napriek tomu sa v ich „výzbroji“ nachádzali aj kamene. Vedci z Leeds Beckett University skúmali, aké efektívne pri love skutočne boli.

V štúdii z roku 2016 autori dokázali, že naši predkovia dokázali väčším zvieratám spôsobiť vážne zranenia až na vzdialenosť 25 metrov. Nešlo však o obyčajné kamene, ale špeciálne vzorky okrúhlych kameňov, ktoré našli na archeologických náleziskách v Afrike. V rámci svojho výskumu skúmali prostredníctvom simulácií maximálnu vzdialenosť, rýchlosť a poškodenie, aké dokázal prehistorický človek napáchať vrhnutím kameňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúmali 55 okrúhlych kameňov, z čoho približne 81% dokázalo napáchať naozaj výrazné zranenia. Predchádzajúce štúdie naznačovali, že tieto „sféroidy“ slúžili hlavne ako perkusívne nástroje, teda ich naši predkovia nepoužívali pri love. Analýza však ukázala, že väčšina kameňov bola vyvážená tak, aby našim predkom umožnila vrhnúť objekt čo najďalej a aby spôsobil lovenej zveri poškodenie.

„Poznáme niekoľko zvierat, ktoré dokážu vrhnúť objekt. Žiadne sa však rýchlosťou, presnosťou a vzdialenosťou nedokáže vyrovnať trénovanému človeku. Náš druh je špecializovaný na vrhanie nielen anatomicky, ale aj psychologicky. Vďaka tomu sme dokázali nielen loviť zver, ale aj sa ubrániť pred inými mäsožravcami,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, doktor Andrew Wilson.

Výber správnych kameňov

Wilson dodáva, že pred vývojom oštepov naši predkovia museli nájsť správne objekty, ktoré by sa dali vrhnúť. Hlavnou úlohou bolo nájsť kameň, ktorý by bol dostatočne ľahký na to, aby ho mohol vrhnúť na určitú vzdialenosť, no zároveň ťažký na to, aby lovenej zveri ublížil. Naši predkovia si museli vedieť predstaviť samotný vrh a odhadnúť vlastnosti kameňa ešte predtým, ako ho vrhli. S tým aj museli vedieť rozlíšiť, ktorý objekt sa na hádzanie hodí a ktorý nie.

Archeológovia sa pomerne dlhú dobu zamýšľali nad tým, akú úlohu mali okrúhle kamene v spoločenstvách našich predkov. Ich veľkosť sa rovná tenisovej loptičke, no sú oveľa ťažšie. V rámci výskumu sa dokázalo, že ich naši predkovia dokázali vrhnúť s veľkou presnosťou, no zároveň aj rýchlosťou.

„Štúdia dokazuje, že tieto kamene predstavujú celkom dobrú zbraň na lov. V africkej jaskyni sme našli artefakty ktoré poukazujú na to, že si naši predkovia jednotlivé kamene vyberali na základe rôznych charakteristík,“ tvrdí profesor Larry Barham, spoluautor štúdie.

Hádzanie kameňov bolo ešte pred objavom oštepu a luku a šípu spôsob, akým si naši predkovia zabezpečovali potravu. Zároveň je tento spôsob lovu pre človeka jedinečný, v zvieracej ríši totiž nenájdeme jediného tvora, ktorý by dokázal vrhať predmety tak, ako to dokážeme my.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre