Veda a výskum

Neandertálci dokázali zabiť aj na diaľku: Ich vrhacie oštepy testovali atléti, ako obstáli?

Jeden z najstarších oštepov naši predkovia dokázali vrhnúť na oveľa väčšie vzdialenosti, než sa predpokladalo.

Akým spôsobom lovili Neandertálci, najbližší predkovia moderného človeka? V rokoch 1994 až 1999 sa vedcom neďaleko nemeckého mesta Schöningen podarilo nájsť oštepy, ktoré sú staré približne 300-tisíc rokov. Považujú sa za najstaršie objavené zbrane a ich rekonštrukcia z roku 2019 odhalila niečo pozoruhodné, informuje University College London.

Štúdiu viedla Annemieke Milks, ktorej sa podarilo objaviť, že naši predkovia dokázali vyrobiť zbrane, schopné zabiť korisť aj na väčšiu vzdialenosť. Ako v štúdii uviedla, ich práca opäť dokázala, že Neandertálci boli v skutočnosti šikovným druhom a nie jednoduchými jaskynnými ľuďmi, ako ich častokrát popisujeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Človek neandertálsky dokázal loviť aj veľkú zver a používal na to rôzne stratégie. Objavené oštepy nám ukazujú, že títo lovci sa nespoliehali len na rizikové blízke stretnutia, no dokázali svoj cieľ zabiť aj na diaľku,“ tvrdí Milks.

Predchádzajúce výskumy taktiež predpokladali že Neandertálci dokázali loviť a zabiť korisť len na blízko, no ako už bolo spomenuté, objavenie drevených oštepov túto predstavu mení. Zbrane objavili v bani na hnedé uhlie spolu s množstvom zvieracích kostí. Nález sa považuje za najstaršie zbrane z prehistorickej Európy, ktoré sa zachovali úplne, no nepovažujú sa za prvé zbrane, ktoré naši predkovia vyrobili. Najstarším je momentálne úlomok oštepu, ktorý je starý 400-tisíc rokov.

Vedci na základe artefaktov vytvorili rekonštrukciu drevených oštepov a následne sa ich pokúsili otestovať v praxi. Na pomoc si zavolali šesť atlétov, ktorí sa venovali hodu oštepom. Títo ľudia dokázali hodiť zbraň vysokou rýchlosťou, čím sa vyrovnávali neandertálskym lovcom. Oštepy vedci vytvorili pomocou moderných nástrojov, no v posledných krokoch ich opracovali kamennými nástrojmi, aby sa lepšie podobali na pôvodné artefakty. Dve vytvorené repliky vážili 760 a 800 gramov, čo súhlasí s tým, ako oštepy v danej dobe vyzerali.

Neandertálci dokázali svoju korisť loviť aj na diaľku
Zdroj: University College London

Ako sa oštepom darilo v teste?

Praktický test odhalil, že atléti dokázali s veľkou silou zasiahnuť cieľ až na 20 metrov, čo je približne dvojnásobná vzdialenosť, než akú predpokladali predchádzajúce výskumy. Výskumníci neverili, že by oštepy dokázali letieť rýchlosťou potrebnou na usmrtenie obete, hlavne kvôli ich váhe. Praktický experiment však ukázal, že vyváženie a rýchlosť, akou zbraň dokázali atléti hodiť, je dostatočná na usmrtenie koristi.

„Z hľadiska ľudskej evolúcie sa výroba prvých zbraní považuje za mimoriadne významný míľnik. Bohužiaľ, je to zlom, v ktorom zatiaľ nemáme veľmi jasno,“ priznáva doktor Matt Pope, spoluautor výskumu.

Človek sa na nástroje začal spoliehať pomerne skoro a prostredníctvom našej schopnosti technickej inovácie sa v tejto sfére zlepšoval. Naši predkovia postupne začali vytvárať komplexnejšie nástroje a zároveň aj zbrane. Spočiatku sme však lovili na blízko, čo sa považuje za pomerne rizikový spôsob lovu. Schopnosť zabiť na diaľku síce nie je veselou témou histórie, no z hľadiska evolúcie človeka mimoriadne dôležitou.

Štúdia zároveň mení naše zaužívané predstavy o Neandertálcoch. Spočiatku sa vnímali ako primitívny druh jaskynných ľudí, no v posledných rokoch sa táto predstava začala narúšať. Najnovšie výskumy totiž ukazujú, že správanie a inteligencia Neandertálcov sa veľmi podobala na moderných ľudí. Ďalšie výskumy ešte viac zužujú priepasť medzi moderným človekom a jeho najbližším predkom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close