Voda na Marse netiekla stále, zistila nová štúdia: Takto vznikali riečne údolia červenej planéty

Nová štúdia použila krátery Marsu na určenie časového rozmedzia vzniku riečnych údolí planéty.

rieka na marse
Zdroj: invisiblepower / Shutterstock.com

Výskumníci z Planetary Science Institute použili krátery na Marse ako dátovací nástroj, prostredníctvom ktorého sa im podarilo určiť časové rozmedzie toho, kedy na povrchu planéty existovala voda.  

Dnes je Mars pustou a vyprahnutou planétou, no vieme, že v minulosti to tak nebolo. Vedci už objavili veľa dôkazov, ktoré naznačujú, že kedysi sa mohli na červenej planéte nachádzať rieky, jazerá alebo aj oceán.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Na povrchu Marsu nachádzame aj štruktúry, ktoré sa javia ako riečne údolia. Je dôležité zistiť, ako dlho sa tieto štruktúry formovali a ako dlho existovali, pretože to nám vie veľa prezradiť o tom, či sa na planéte nachádzal niekedy život. Ak Mars prechádzal dlhými obdobiami, počas ktorých bola voda na povrchu stabilná, znamená to, že prostredie planéty bolo vhodnejšie pre život,” tvrdí autor štúdie, Alexander Morgan.  

Voda na Marse netiekla stále

Údolia Marsu vznikli pred viac ako 3-miliardami rokov a dlho sa považovali za najsilnejší dôkaz o existencii vody na Marse. Predchádzajúce štúdie zistili, že voda by tieto údolia vytvorila najskôr za niekoľko desiatok tisíc rokov. Samozrejme, že v tomto smere môžu tvorbu údolí ovplyvniť aj iné faktory, no až doteraz nebolo známe, za ako dlho dokázala voda opracovaním hornín tieto riečne údolia vytvoriť.  

“Vo svojej práci som použil kráteri na to, aby som určil časové mantinely riečnych systémov Marsu. Predchádzajúce práce zistili len minimálne časové rozmedzie, preto som vo svojej práci chcel určiť maximálne časové rozmedzie,” vysvetľuje Morgan.  

Výskumníci venujúci sa štúdiu Marsu spadajú do dvoch kategórií. Podľa jedného tábora bol v minulosti Mars teplým a voda na jeho povrchu tiekla. Druhý tábor ale tvrdí, že Mars bol v minulosti mrazivý a celý pokrytý ľadovcami. Až v posledných rokoch si vedci začali uvedomovať, že oba tábory vnímajú situáciu až príliš všeobecne. Rovnako ako Zem, aj Mars bol v minulosti komplexným svetom. 

Štúdia zistila, že riečne údolia Marsu vznikali v minulosti veľmi pomaly, podobne ako niektoré časti púšte Atacama v Čile. Autor štúdie predpokladá, že pomalú eróziu materiálu mohlo zapríčiniť hromadenie sa veľkých balvanov na dne marťanských riek. Ďalším vysvetlením môže byť to, že rieky tiekli veľmi nepravidelne.  

Nová štúdia naznačuje, že korytá riek boli väčšinu času suché, no voda v nich mohla začať tiecť napríklad po sopečnej aktivite. Ďalšou možnosťou je, že sa korytá riek zaplnili, keď nastali zmeny v orbite Marsu a planéta sa oteplila. Vieme, že u nás na Zemi sú rieky z krátkodobého hľadiska ovplyvňované dažďom alebo roztápaním snehu a z dlhodobého hľadiska klimatickými zmenami. Podobne mohli podľa autora štúdie fungovať aj rieky na Marse. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre