Existoval na Marse život? Vedci objavili skvelé miesto, ktoré by nám mohlo poskytnúť odpoveď

Nová štúdia odhalila marťanský región, ktorý bol kedysi jazerom a sedimenty by dodnes mohli ukrývať biomolekuly.

Vyschnutie Marsu mohlo prebiehať inak, než sa predpokladalo
Zdroj: NASA, Unsplash (Anders Ipsen), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z Planetary Science Institute v rámci novej štúdie odhalili na Marse štruktúru, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou ostatkom bahnového jazera.  

V štúdii popisujú, že jazero existovalo pred takmer 4-miliardami rokov, v období kedy bola planéta obývateľná. Predpokladá sa, že krátko po vzniku mal Mars hustejšiu atmosféru, prijateľnejšie teploty, vodu na povrchu a potenciálne aj život. Hoci vedci existenciu života na Marse úplne nevylučujú, zároveň priznávajú, že na vývoj komplexnejších organizmov než sú mikróby planéta nemala dostatok času.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori novej práce veria, že objavená štruktúra by mohla ukrývať stopy života, ak nejaký na planéte existoval. Nevylučujú, že život mohol nejakú dobu existovať aj pod povrchom planéty. Štúdia sa zamerala na výskum odtokovej oblasti, v ktorej odhalili kanále, tiahnuce sa tisícky kilometrov až do oblasti severných nížin Marsu.  

Voda tečúca týmito kanálmi opotrebovala okolité štruktúry a popri tom dochádzalo aj k ukladaniu sedimentov na dno a pod povrch týchto štruktúr. Táto vrstva pokrýva veľké časti severnej nížiny planéty. Zároveň to autori popisujú ako komplexné územie, ktoré by mohlo byť problematické pre vyšetrovanie histórie vody na planéte.  

Existoval na Marse život? výskumníci odhalili región, ktorý by nám mohol prezradiť odpoveď.
Zdroj: NASA

“Naše numerické modely odhaľujú fascinujúci príbeh. Jazero pravdepodobne získavalo vodu z podzemnej vrstvy, v ktorej segregácia sedimentárnych skál vytvorila vodou naplnené komory, niekoľko kilometrov široké a stovky metrov hlboké. Tento proces odštartovala sopečná činnosť,” tvrdí jeden z autorov štúdie, Bryan Travis.  

Vhodné stopy života na Marse

Na základe dôkazov vedci predpokladajú, že pod povrchom planéty mohli vzniknúť prepojené jaskyne plné vody. Ako naznačuje Travis, niektoré mohli byť aj kilometre široké. Hoci nič zatiaľ nie je jasné, v týchto podzemných štruktúrach mohli existovať aj biologické molekuly. Voda sa postupne dostávala na povrch, no po sebe mohla zanechať sedimenty, v ktorých sa stále nachádza veľké množstvo biomolekúl.  

Výskumníci naznačujú, že pozostatok tohto bahenného jazera by mohol poskytnúť prístup k materiálu, ktorý by nám pomohol získať odpoveď na otázku, či na Marse niekedy existoval život. Americká NASA zvažuje, že tento región zvolí ako pristávacie miesto pre novú misiu. Hlavnou náplňou misie je hľadať biologické stopy, hlavne lipidy. Ide o mimoriadne odolné biomolekuly, ktoré by dokázali prežiť miliardy rokov na Marse.  

Na základe počtu kráterov vedci zistili, že môže ísť o relatívne mladú oblasť, čo môže byť pre pátranie po živote dobrou správou. Skúmaný región môže mať približne 1-miliardu rokov, pričom ostatné podobné vrstvy majú približne 3,4-miliardy rokov. Znamená to, že tieto materiály museli stráviť dlhú dobu pod povrchom planéty.  

Existenciu života na Marse skúma aj rover Perseverance. Momentálne sa venuje zbieraniu dôležitých vzoriek, ktoré následne zoberie iná misia a dopraví ich na Zem. Vzorky vedci preskúmajú v laboratórnych podmienkach a zistia, či ukrývajú stopy života.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre