SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Rover Perseverance si všíma ďalší zvláštny úkaz na Marse: Aha, táto skala vyzerá ako donut!

Americká NASA informuje o ďalšej zaujímavosti z povrchu červenej planéty.

Červená planéta Mars je plná zaujímavostí. Dnes už každý počul o slávnej „tvári na Marse“, no tento rok sa inštrumentu HiRISE podarilo zachytiť štruktúru, ktorá pripomína medveďa.

Z obežnej dráhy si kamera všimla obrazec, ktorý v správnom uhle vyzeral ako medvedík v dobrej nálade. To je však len jednou z mnohých kuriozít, ktoré vedci na povrchu červenej planéty našli. Rover Curiosity je známy tým, že počas svojej misie natrafil na niekoľko zvláštnych úkazov, ktoré dokážu nakopnúť našu predstavivosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Kamera HiRISE objavila z obežnej dráhy Marťanského "medvedíka"
Zdroj: HiRISE

Minulý rok si rover všimol štruktúru, ktorá pripomínala vchod do akejsi podzemnej štruktúry. Fotografiu zdieľala americká NASA a netrvalo dlho, kým si objav na seba strhol pozornosť rôznych konšpirátorov. Tí tvrdili, že marťanské dvere sú v skutočnosti vchodom do podzemného chrámu a ak sa pozriete na fotografiu lepšie, v tieni môžete vidieť siluetu akejsi bytosti. Objav zároveň prišiel v čase, kedy sa v USA riešila ešte stále horúca téma UFO a tajomných úkazov na oblohe.

Dvere do mimozemského chrámu z inej perspektívy: Záhada vyriešená?
Zdroj: Twitter (Mick West), Úprava: Vosveteit.sk

Najväčším problémom ale bolo, že z fotografie roveru nebolo možné jasne určiť rozmery dverí. NASA vydala aj ďalší záber, na ktorom už bolo jasnejšie ukázané, že dvere sú v skutočnosti veľmi malé. Okrem záhad však rover ukazuje aj ďalšie krásy planéty, napríklad štruktúru hornín, ktorá pripomína kvet.

Rover Curiosity našiel na povrchu červenej planéty zvláštny objekt
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Perseverance v kuriozitách nezaostáva

Okrem roveru Curiosity sa na povrchu Marsu nachádza aj rover Perseverance. Ten sa momentálne venuje výskumu kráteru Jezero. Misia Perseverance je nájsť v kráteri Jezero stopy po vode, ktorá kedysi dávno tiekla na povrchu Marsu. Zároveň však hľadá aj stopy života, ktorý mohol na planéte existovať.

Ako informuje americká NASA, nedávno sa roveru Perseverance podarilo zachytiť ďalšiu zo zaujímavostí planéty. Misia si všimla skalu pripomínajúcu donut. Na fotografiu sa môžete pozrieť nižšie.

Rover Perseverance našiel na povrchu Marsu donut
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/LANL/CNES/IRAP

Perseverance fotografiu zachytil prostredníctvom nástroja Remote Microscopic Imager zo vzdialenosti približne 100 metrov. Ako vedci z NASA vysvetľujú, zvláštne tvarované skaly nie sú novinkou ani na Zemi, ani na Marse. Vznikajú zvetrávaním materiálu na časovej osi miliónov rokov. V tomto prípade sledujeme štruktúru, ktorá zvetrala blízko jej stredu, čím vytvorila vzhľad donutu.

Už sme spomenuli, že sa Perseverance na červenej planéte venuje astrobiológii. Znamená to, že pátra v kráteri Jezero po stopách mikroskopického života. Vedci predpokladajú, že pred miliardami rokov na Marse tiekla voda a podmienky boli pre život prijateľnejšie ako dnes. Organizmy mohli na planéte vzniknúť, no pravdepodobne len v mikroskopickej forme. Experti sa zhodujú na tom že planéta nemala dostatok času na to, aby sa na nej vyvinuli komplexnejšie formy života.

Perseverance momentálne zbiera najzaujímavejšie vzorky z planéty a následne počká na misiu, ktorá vzniká v spolupráci americkej a európskej vesmírnej agentúry. Misia Mars Sample Return je prvou, ktorá sa pokúsi priniesť z červenej planéty vzorky späť na Zem. Následne ich vedci preskúmajú a budú hľadať stopy života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close