NASA ukazuje, ako mohla vyzerať „vlhká éra“ Marsu: Pozrite, ako sa voda leje do kráteru Jezero

Pred miliardami rokov sa Mars podobal na Zem viac, než v dnešnej dobe. Predpokladá sa, že planéta mohla mať vhodné podmienky pre život.

rieka na marse
Zdroj: Dotted Yeti / Shutterstock.com

Dnes už s pomerne veľkou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že kedysi dávno na Marse tiekla voda. Pred miliardami rokov sa červená planéta viac podobala tej našej a mala svoje rieky, jazerá a možno aj oceán.  

Americká vesmírna agentúra NASA priniesla zaujímavú vizualizáciu, ktorá nás do tohto vlhkého obdobia Marsu prenáša. Na videu nižšie sa môžete pozrieť na kráter Jezero, ktorý dnes skúma rover Perseverance. Vizualizácia ukazuje, ako sa voda leje cez okraj kráteru do jeho vnútra. Rover Perseverance pristál v kráteri jezero vo februári 2021 a odvtedy skúma jeho dno a prastarú riečnu deltu. Obe štruktúry kráteru vedcom poskytujú presnejší odhad časovej osi vzniku kráteru.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na základe dát získaných roverom výskumníci odhadujú, že počas evolúcie Marsu si kráter prešiel troma veľkými obdobiami. Spočiatku sa voda dostala do kráteru a priniesla so sebou jemný piesok a bahno. V týchto materiáloch je najväčšia pravdepodobnosť, že výskumníci nájdu fosilizované pozostatky života, ak na planéte niekedy existoval. S podobnými materiálmi sa stretávame aj u nás na Zemi.  

V druhej fáze jazero v kráteri rástlo. Na svojom vrchole mohlo mať šírku až 35 kilometrov a hĺbku do 30 metrov. Táto hĺbka stačila na vytvorenie niekoľkých vrstiev usadenín. V poslednej fáze dravé rieky do kráteru priniesli väčšie balvany, ktoré sa pôsobením vody zaoblili.  

Objavíme na Marse stopy mikroskopického života?

Hlavnou úlohou misie Perseverance je astrobiológia, teda pátranie po stopách mimozemského života. Keďže vedci predpokladajú, že kedysi dávno bol Mars podobný Zemi, nevylučujú ani to, že planéta mohla mať vhodné podmienky pre život a že život na tejto planéte skutočne vznikol. Nech sa však s planétou stalo čokoľvek, podľa našich súčasných odhadov, život nemohol mať dostatok času na to, aby sa dostal von z éry jednoduchých mikroorganizmov.  

Perseverance sa momentálne venuje charakterizovaniu geologickej kompozície kráteru Jezero a výskumu dávneho podnebia planéty. Časť vedeckej misie sa venuje pátraniu po živote, no získané dáta vedci využívajú aj na to, aby pripravili budúcich astronautov na cestu k červenej planéte. NASA sa síce momentálne plne venuje Mesiacu, no úspech programu Artemis by mohol predstavovať odrazový mostík práve pre Mars.  

Cesta astronautov na červenú planétu je ešte roky vzdialená, no momentálne musia vedci nahromadiť čo najviac dát a pochopiť podnebie planéty. To im dovolí vybrať čo najlepšie pristávacie miesto pre posádku. Ideálne pristávacie miesto by zároveň malo byť dostatočne blízko pri kriticky dôležitých zdrojoch, napríklad ľade, ktorý sa nachádza v polárnych oblastiach planéty alebo pod povrchom v nižších geografických šírkach.  

V oblasti pátrania po živote bude kľúčová aj nadchádzajúca misia, na ktorej spolupracuje NASA s Európskou vesmírnou agentúrou. Táto misia zoberie vzorky zozbierané roverom Perseverance a dopraví ich na Zem, kde ich budú skúmať vedci v lepších laboratórnych podmienkach.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre