Rover Curiosity našiel nové dôkazy o starovekých riekach na Marse, ktoré sú kľúčovým signálom pre život

Nová štúdia dokázala, že voda mohla dávno existovať po celej planéte Mars. Rover Curiosity si všimol štruktúry, ktoré môžu byť ostatkom riek.

rieka na marse
Zdroj: invisiblepower / Shutterstock.com

Najnovšia analýza dát z roveru Curiosity odhalila, že množstvo kráterov na Marse mohli byť v dávnej minulosti rieky s vhodnými podmienkami pre život.  

Ako tvrdia výskumníci z Penn State University, Mars bol kedysi dávno “planétou riek”. Dôkazy o vodných systémoch nachádzajú po celej planéte. V rámci novej štúdie vedci použili numerické modely na simulovanie zvetrávania planetárnych štruktúr naprieč tisícročiami. Simulácie ukázali, že bežné typy kráterov môžu byť v skutočnosti pozostatkom dávneho riečneho dna.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácia fungovala na základe satelitných dát, fotografií roveru Curiosity a 3D modelom stratigrafie, inak povedané vrstiev skál, ktoré sa nachádzajú pod Mexickým zálivom. Výsledky simulácie ukázali, že bežne sa vyskytujúce kráteri môžu byť v skutočnosti pozostatkami riek, no toto spojenie doteraz nikomu neprišlo na um.  

“O Marse sa toho vieme veľa naučiť, ak lepšie pochopíme, ako môžu byť riečne usadeniny interpretované stratigraficky, teda uvažovať o súčasných skalách ako vrstvách sedimentu, ktoré sa postupom času usádzali. Naša analýza nie je momentkou, ale záznamom dlhodobej zmeny. Mars dnes je pozostatkom z doby, kedy mala planéta aktívnu geologickú históriu. Nie je to len terén zamrznutý v čase,” vysvetľuje Benjamin Cardenas, vedúci novej štúdie.  

Mars bol kedysi dávno plný riek
Zdroj: NASA/Caltech-JPL/MSSS

Predchádzajúce štúdie identifikovali na Marse oblasti, ktoré sa podobali na riečne hrebene, štruktúry, vznikajúce prirodzenou eróziou prostredníctvom vodného toku. Nová štúdia ukazuje, že tieto riečne hrebene sa nespájajú s riečnymi depozitmi, no depozity sú spojené s inou štruktúrou, ktorú doteraz nikto s riečnymi depozitmi neprepojil.

Rieky sa v dávnej minulosti Marsu mohli nachádzať všade

Tieto štruktúry sa nachádzajú po celej planéte a ak ide skutočne o riečne depozity, potom by to mohlo znamenať, že počas obývateľného obdobia bol Mars celý pokrytý riekami. Tieto rieky zároveň mohli poskytovať vhodné podmienky pre jednoduché organizmy.  

“Na Zemi sú riečne koridory mimoriadne dôležité pre život, chemické cykly, transport živín a usadenín. Všetko nasvedčuje, že rieky na Marse fungovali rovnako,” tvrdí Cardenas.  

Autori štúdie simulovali eróziu na Marse tak, že použili 3D model reálnej stratigrafie na Zemi. Keď simuláciu spustili, zistili, že erózia vytvorila takmer identické štruktúry, ktoré pozoroval rover Curiosity v kráteri Gale. To naznačuje, že v minulosti mohol mať Mars oveľa viac riek ako sa doteraz predpokladalo.  

Viac riek v tomto prípade znamená väčšiu pravdepodobnosť existencie života. Vieme, že pred miliardami rokov boli podmienky Marsu iné, prijateľnejšie pre život. Planéta mala hustejšiu atmosféru, miernejšie teploty a spolu s magnetosférou aj vodu na povrchu. Napriek tomu vedci zatiaľ nedokážu povedať, či na Marse niekedy existoval život alebo nie. Zem je zatiaľ jedinou planétou o ktorej vieme, ktorá je schopná podporovať život. Mars mohol mať v minulosti veľmi podobné podmienky, preto vedci nevylučujú, že na planéte jedného času existovali primitívne organizmy. O evolúcii života však toho stále veľa nevieme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre