Na Mesiac, na Mars a ešte ďalej: Jadrový reaktor JETSON sľubuje, že nám otvorí Slnečnú sústavu

Nový koncept jadrového reaktora JETSON sľubuje, že nám otvorí Slnečnú sústavu. Lockheed Martin pracuje na nových spôsoboch pohonu.

vesmirna raketa raketoplan vesmirne plavidlo
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Spoločnosť Lockheed Martin je dnes jednou z vedúcich medzinárodných spoločností s pokročilou technológiou a radí sa tiež medzi popredných výrobcov lietadiel. Minulý mesiac spoločnosť získala grant vo výške viac ako 33-miliónov amerických dolárov na vývoj technológie, ktorá by nám mohla “otvoriť Slnečnú sústavu”.  

Niet najmenších pochýb, že vesmírne technológie ušli kus cesty, no stále sa ešte majú kde posúvať. Dnes používame na transport vesmírnych misií chemické rakety, ktoré spaľujú palivo, čím vytvárajú silu, ktorá raketu tlačí vpred. Ide o spoľahlivý a overený systém, no dnes už tlačíme na hranice toho, čo chemické motory dokážu. Napríklad taká cesta na Mars trvá dnes približne sedem až deväť mesiacov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S programom Artemis ako ďalším historickým míľnikom v histórii vesmírneho prieskumu, chce americká NASA a jej partneri opäť vrátiť ľudí na Mesiac. Tentokrát nejde len o návštevu, na povrchu našej prirodzenej družice by mali astronauti žiť a vykonávať kritický vedecký výskum. Základňa na Mesiaci je však len “odrazovým mostíkom” pre cestu na Mars.  

Ako sme už spomenuli, cesta na Mars trvá v najlepšom prípade sedem mesiacov, v iných viac. Počas tohto obdobia sú astronauti vystavení mikrogravitácii a vyšším dávkam radiácie, čo sa môže odzrkadliť na ich zdraví. Ďalšou kategóriou sú misie k vzdialenejším telesám, ktoré môžu trvať aj dekády. Vesmírne agentúry preto hľadajú spôsob, ako tento čas čo najviac zredukovať.  

Koncept jadrového motora JETSON 

Spoločnosť Lockheed Martin dostala minulý mesiac grant na vývoj nových kľúčových technológií, ktoré majú potenciál dramaticky zmeniť to, ako cestujeme a objavujeme vesmír. Nový koncept motorov JETSON sa zakladá na štiepnom jadrovom reaktore, ktorý generuje teplo. Vytvorené teplo sa následne presúva do motorov Stirling, ktoré vytvoria medzi 6 až 20 kWe elektriny, čo je približne štvornásobok energie vytvorenej tradičnými solárnymi panelmi. To reaktor dokáže aj bez prítomnosti slnečného svetla.  

“Budúce technológie JETSON dramaticky zvýšia pohyblivosť a energetické možnosti budúcich vesmírnych misií,” tvrdí Andy Phelps, CEO spoločnosti SpaceNukes, ktorá je jedným z partnerov Lockheed Martin.  

Využitie by mohla technológia JETSON nájsť v prípade misií operujúcich ďaleko od Slnka, teda na okrajoch Slnečnej sústavy. Bežná družica používa na generovanie elektriny solárne panely. Typicky dokáže vytvoriť okolo 600 wattov energie, čo sa rovná šiestim žiarovkám. JETSON dokáže generovať oveľa viac.  

Spoločnosť Lockheed Martin plánuje vykonať testy jadrového reaktora na obežnej dráhe Zeme. Ako vysvetľuje, americká NASA, nepoužila reaktor vo vesmíre od roku 1965, nadchádzajúci test, aj keď ešte nepoznáme jeho dátum, bude prvým testom jadrového reaktora vo vesmíre za posledných 50 rokov.  

Prvé testy sa zamerajú na schopnosť systému JETSON generovať elektrinu, ktorá je rovnako dôležitá pre vesmírne misie ako nové systémy pohonu. Program JETSON ale nie je len o vytváraní elektriny. Pod program spadá podľa slov Lockheed Martin aj vývoj nových systémov pohonu, ktoré by priniesli revolúciu v cestovaní naprieč Slnečnou sústavou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre