Vo vnútri 15-tonového meteoritu boli nájdené dva minerály. Na Zemi by sme ich hľadali márne

Vedci z University of Alberta objavili v meteorite El Ali najmenej dva nové minerály, ktoré na Zemi nenájdeme.

meteorit v ktorom objavili nove mineraly
zdroj: ualberta.ca, rez meteoritom El Ali

Vedci z University of Alberta vo svojej novej práci odhalili v meteorite najmenej dva nové minerály, ktoré na Zemi nenájdeme. Tie objavili vo vzorke z 15 tonového meteoritu, ktorý sa našiel v Somálsku a považuje sa za deviaty najväčší meteorit.

Autori štúdie skúmali približne 70 gramový kúsok meteoritu, v ktorom našli aj stopy zatiaľ nepotvrdeného tretieho nového minerálu. Momentálne sa vedci pokúšajú získať aj ďalšie vzorky, nevylučujú pritom to, že objavia aj ďalšie neznáme látky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kedykoľvek nájdete nový minerál, znamená to, že skutočné geologické podmienky, chémia horniny, boli iné ako to, čo sme našli predtým. Práve preto je to vzrušujúce: V tomto konkrétnom meteorite máte dva oficiálne opísané minerály, ktoré sú pre vedu nové.“, vysvetľuje kurátor zbierky meteoritov z University of Alberta, Chris Herd.

Nové meteority

Dva nové minerály vedci pomenovali elalit a elkinstantonit. Prvý minerál je pomenovaný po samotnom meteorite „El Ali“, ktorý je zas pomenovaný po meste, pri ktorom kozmický objekt našli. Druhý minerál vedci pomenovali podľa Lindy Elkins-Tanton, hlavnej vyšetrovateľky misie Psyche, ktorú pripravuje americká NASA. Oba nájdené minerály pochádzajú z jedného 70 gramového plátku, ktorý sa dostal do rúk vedcov.

„Lindy nám poskytla množstvo informácií o tom, ako sa tvoria jadrá planét a zároveň prišla na to, že železné meteority sú najbližším analógom pre planetárne jadro. Preto sme pomenoval minerál po nej,“ vysvetľuje Herd.

Meteorit El Ali sa radí do druhu železných IAB komplexov, skupiny v ktorej sa nachádza viac ako 350 meteoritov. Chris Herd analyzoval objekt, aby ho mohol klasifikovať, keď si všimol niečo neobyčajné. Zavolal si preto na pomoc experta na minerály, ktorý sa už v minulosti podobnej práci venoval. Ako tvrdí Herd, Andrew Locock si všimol nové minerály hneď v prvý deň.

„Povedal mi: Máte tu aspoň dva nové minerály. Bolo to úžasné, vo väčšine prípadov trvá oveľa dlhšie, kým sa podarí identifikovať nový minerál,“ opisuje Herd.

Nové minerály sa mu podarilo identifikovať tak rýchlo preto, lebo už v minulosti boli vytvorené synteticky. Ich kompozíciu teda Locock dokázal porovnať s minerálmi, ktoré vyrobili ľudia. Autori štúdie v analýze vzorky pokračujú aj naďalej a pokúšajú sa prísť na to, za akých podmienok meteorit vznikol.

Objav by mohol pomôcť aj vedcom, ktorí sa venujú skúmaniu nových materiálov. Vždy keď sa objaví nová látka, vedci ju skúmajú a snažia sa prísť na to, či by sa nedala nejakým spôsobom využiť v našej spoločnosti.

Čo sa však stane s meteoritom je záhadou. Autori štúdie sa pokúšajú získať ďalšie vzorky, no nie sú si istí, či sa im to podarí. Podľa dostupných informácii sa meteorit presúva do Číny, kde si hľadá svojho kupcu. Či ten bude ochotní prispieť vzorkami na vedecký výskum nemožno povedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre