Meteorit Winchcombe vrhá nové svetlo na pôvod života. Môže vysvetliť, ako sa dostala na Zem voda

Minulý rok na Zem dopadol meteorit Winchcombe, ktorý priniesol nielen molekuly vody, ale aj látky dôležité pre život.

asteroid zem
Zdroj: Pixabay.com (urikyo33)

Minulý rok dopadol na územie Spojeného kráľovstva meteorit, ktorý ostával až dodnes obrovskou záhadou. Získal si prezývku meteorit Winchcombe a v roku 2021 dopadol do mesta Gloucestershire. Vedenie mesta, ako aj jeho obyvatelia a vedecká komunita sa uistili, aby sa meteorit zachoval v dokonalej kondícii.

Nasledoval výskum, počas ktorého vedci prišli na to, aké látky ku nám objekt z vesmíru priniesol. Štúdia sa objavila vo vedeckom časopise Science Advances a podporuje teóriu, ktorá by mohla pomôcť vyriešiť to, prečo naša planéta vyzerá tak, ako vyzerá. Zem sa v nejednom smere považuje za unikát Slnečnej sústavy, no v tomto výskume sa vedci zamerali na mimoriadne dôležitú látku, bez ktorej by život, ako ho poznáme, nedokázal existovať. Tou látkou je samozrejme voda, informuje portál Natural History Museum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je novinkou, že voda pokrýva podstatnú časť povrchu Zeme, no ako presne vznikla ostáva pomerne veľkou vedeckou záhadou. Niektorí sa domnievajú, že vodu mala Zem v sebe už v momente jej vzniku, iní ponúkajú iné vysvetlenie. Podľa nich vodu na planétu priniesli meteority. Keďže je meteorit Winchcombe dokonale zachovalý, vedci mohli zistiť, aké látky ku nám priniesol tentokrát.

„Meteorit Winchcombe je neuveriteľne dobre zachovaný a všetky zložky, ktoré môžu začať vytvárať vhodné prostredie pre vývoj života, sú v ňom uzamknuté,“ vysvetľuje doktorka Ashley King, jedna z vedúcich výskumu.

King je expertkou, čo sa týka meteoritov. Počas štúdie sa jej podarilo odhaliť, že izotopické zloženie vodíka v molekulách vody je mimoriadne podobné tomu, ktoré možno nájsť v molekulách vody v našich oceánoch. V meteorite zároveň objavili aj aminokyseliny, z ktorých sa skladá DNA. Dôležitým faktorom v tomto bode je, že meteorit nebol kontaminovaný našim prostredím. Znamená to, že látky skutočne prišli z vesmíru.

„Nové dôkazy prikladajú váhu teórii, podľa ktorej sa látky dôležité pre život dostali na Zem prostredníctvom kozmických objektov,“ tvrdí King.

Odkiaľ meteorit pochádza?

Počas poslednej dráhy meteoritu sa niekoľkým observatóriám podarilo objekt zachytiť. To umožnilo vedcom vytvoriť trajektóriu, ktorá ich zaviedla približne 300-miliónov km od našej planéty. Predpokladá sa, že meteorit Winchcombe pochádza z asteroidového pásu medzi Marsom a Jupiterom.

Milióny rokov bol úlomok súčasťou väčšieho asteroidu a podľa všetkého strávil určitý čas na jeho povrchu. Naznačujú to stopy po solárnom vetre. Následne sa objekt oddelil a dostal sa na obežnú dráhu okolo Slnka. V najbližšom bode obežnej dráhy sa nachádzal meteorit približne v rovnakej vzdialenosti ako Zem, čo sa mu stalo 28. februára 2021 osudným. V čase svojho vzniku sa odhaduje, že vážil okolo 30 kilogramov. Ale Winchcombe je skutočne krehký typ meteoritu známy ako uhlíkatý chondrit, čo znamená, že ak by sa nedostal na Zem pomerne rýchlo, tak by buď „spadol“ do Slnka alebo sa rozpadol.

Winchcombe sa dostal do gravitačného zovretia našej planéty a nakoniec aj vrazil do jej povrchu. Na Zem dopadol rýchlosťou 13,5 kilometra za sekundu, čo je približne 15-krát rýchlejšie ako guľka z projektilu útočnej pušky, no celkovo išlo o najpomalší dopad z hľadiska meteoritov podobného typu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre