Po prvýkrát sa podarilo v prírode objaviť minerál, ktorý by tam ale nemal čo robiť

Vedci z univerzity UNLV bližšie preskúmali minerál, ktorý ku nám prišiel z hlbín zeme.

Vedci na povrchu objavili nový minerál - davemaolit
Zdroj: Los Angeles County Natural History Museum

Geochemici z nevadskej univerzity UNLV objavili na povrchu Zeme nový minerál. Problém je v tom, že by sa tam nemal nachádzať, píše portál SciTech Daily.

Podľa dostupných teórií sa minerál, ktorý našli uväznený v diamante, dostal na povrch z nižšej vrstvy zemského plášťa. Za sebou má najmenej 660 km púť. Objavený minerál je prvou vzorkou materiálu, ktorý prišiel zo zemského plášťa a objavil sa na povrchu našej planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina minerálov, ktoré sa rozhodnú ísť smerom hore, k povrchu, sa počas tejto cesty rozpadnú. Vznikali v prostredí, kde je výrazne vyšší tlak, ako vo vrchnejších vrstvách Zeme, a tak si nedokážu udržať svoju štruktúru. Minerál zo zemského plášťa ale objavili v diamante, ktorý pomohol udržať materiál v jednom kuse.

Išlo o zlúčeninu kremičitanu vápenatého, ktorý sa v diamante objavil ako drobné, takmer neviditeľné, tmavé zrnká. Diamant vykopali v Afrike, v 80. rokoch. Zaujímavosťou je, že pre výrobcov šperkov boli tmavé bodky znakom horšej kvality. Keď sa ale diamant dostal do rúk výskumníkom z UNLV, uvedomili si jeho skutočnú hodnotu.

„Keď sme v diamante našli zlúčeninu kremičitanu vápenatého, boli sme naozaj prekvapení. Takýto objav sme nečakali,“ vyjadril sa mineralóg Oliver Tschauner z UNLV.

Vzácny objav v diamante

Diamant sa na povrch dostal v bani Orapa, ktorá sa nachádza v Botswane. V roku 1987 bol diamant predaný mineralógom z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene. Len nedávno sa k nemu dostali vedci z UNLV. Tí preskúmali vnútornú štruktúru diamantu pomocou nových vedeckých inštrumentov.

Podarilo sa im objaviť kryštalickú zlúčeninu, ktorú nazvali davemaoit. Je pomenované podľa experimentálneho geofyzika menom Hokwang Mao, ktorého prezývali Dave. Tento vedec vyvinul veľa techník, ktoré pomohli vedcom UNLV zistiť, čo sa v diamante nachádza.

Vedecká komisia uznala davemaoit ako nový prírodný minerál. Oliver Tschauner verí, že nový minerál vznikol v hĺbke približne 660 km pod zemským povrchom. Objav vedcov vyzdvihuje jeden z dvoch možných spôsobov, ako vedci objavujú v prírode nové minerály. Buď ku nám prídu z útrob našej planéty, alebo sa ku nám dostanú z neba, vo vnútri meteoritov.

Minerál vo vnútri meteoritu bol objavený v roku 2014 a zaujímavosťou je, že za tento objav môže opäť Oliver Tschauner. Ten nový minerál pomenoval ako bridgmanit. Tschauner dodáva, že jeho vedeckým cieľom by bolo objavenie ďalších nových minerálov.

Dúfa, že na obzore čaká veľa druhov nových objavov. Keď sa vedcom podarí objaviť nový minerál, pomáha im to lepšie popísať, čo sa deje pod povrchom našej Zeme, presnejšie v jej plášti. Vďaka tomu môžu budúce výskumy lepšie modelovať evolúciu celej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre