Vo veľkosti Slnka sa vedci pravdepodobne roky mýlili. Budeme prepisovať učebnice?

V rámci prelomovej štúdie vedci zistili polomer Slnka pomocou presnejšej výskumnej metódy, než sa používala doteraz.

Vo veľkosti Slnka sa vedci roky mýlili
Zdroj: Pixabay (ElisaRiva, WikiImages), Úprava: Vosveteit.sk

Dlho sa predpokladalo, že priemer Slnka, centrálnej hviezdy Slnečnej sústavy, je približne 1,4-miliónov kilometrov. Na portáli ArXiv sa však objavila štúdia, ktorá naznačuje, že hviezda, ktorej vďačíme za život, môže byť v skutočnosti o niečo menšia, než sme spočiatku predpokladali.  

Rozdiel vo veľkosti Slnka nie je podľa autorov veľký, len niekoľko stotín percenta. Napriek tomu však ide o mimoriadne dôležitý rozdiel. Poznať správnu veľkosť hviezdy, vďaka ktorej môže existovať na Zemi život, pomôže astronómom lepšie pochopiť ako Slnko skutočne funguje. Zároveň ale treba spomenúť, že táto štúdia zatiaľ neprešla vedeckou recenziou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie na meranie hviezdy použili zvukové vlny, ktoré vznikajú v interiéri Slnka a sú tam uväznené. Tieto modely sú známe aj ako p-modely. Ide o rezonujúce vlny, ktoré môžu pomôcť vedcom zistiť viac o zmenách v tlaku odohrávajúcich sa hlboko v útrobách Slnka.  

“Oscilačné frekvencie Slnka boli presne odmerané prostredníctvom viacerých pozorovaní, či už vesmírnymi sondami, alebo pozemnými observatóriami. Presné dáta nám umožňujú vykonať inverzné kalkulácie, ktoré nám odhalia seizmicky dostupné štrukturálne premenné, napríklad rýchlosť zvuku a hustotu,” píšu autori štúdie.  

Kalkulácie na základe p-modelov ponúkajú robustnejší pohľad na interiér hviezdy v porovnaní s inými oscilujúcimi zvukovými vlnami. Autori štúdie prirovnávajú Slnko ku neustále zvoniacemu zvonu, do ktorého naráža nespočetne veľké množstvo zrniečok piesku. Ide o druh seizmickej aktivity, ktorú môžu výskumníci odmerať na diaľku, pričom si všímajú milióny rôznych oscilujúcich zvukových vĺn, ktoré označujú ako módy. Medzi nimi nájdeme napríklad p-vlny, g-módy a f-módy. Všetky ponúkajú vedcom jedinečný pohľad na charakteristiku a správanie nášho Slnka.  

Presnejší spôsob určenia polomeru Slnka

Výskumníci v minulosti používali f-módy na určenie seizmického polomeru Slnka. V novej štúdii autori vysvetľujú, že tento spôsob nie je úplne spoľahlivý, pretože sa vlny nedostanú až na kraj fotosféry, viditeľného “povrchu” našej hviezdy.  

V novej štúdii výskumníci používali p-módy na zistenie polomeru Slnka. Ukázalo sa, že jeho polomer môže byť o malý kúsok menší, než nám ukazuje štandardný solárny model. Autori štúdie však vysvetľujú, že upraviť solárne modely na základe takejto malej chybičky by bol kus práce.   

“S pomocou frekvencií, ktoré priniesla sieť observatórií GONG sa nám podarilo zistiť, že polomer Slnka môže byť menší, než sa spočiatku predpokladalo. Z našich výpočtov vychádza, že polomer Slnka je menší o 0.03%,”  

Solárny polomer má približne 695-tisíc km. V tomto prípade to znamená, že polomer Slnka by bol menší o približne 200 km. Z pohľadu bežného človeka ide o naozaj zanedbateľný rozdiel, no pre vedu môže mať nová štúdia naozaj obrovský dopad. Uvidíme, čo na výskum povedia vedci, ktorí ho budú recenzovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre