Dvojica vedcov demonštrovala veľkosť vesmíru v číslach. Cesta k najbližšej hviezde zaberie ľudstvu niekoľko generácií

Vesmír je napriek svojej kráse z väčšej časti prázdny priestor a cesta hocikam sa môže predĺžiť na desiatky tisíce rokov

supernova
Zdroj: pixabay.com

Pred každou cestou je dobre vedieť, koľko času vám zaberie. Obzvlášť to platí pri vesmíre a vzdialenostiach, ktoré zaberú v tomto priestore kľudne aj niekoľko ľudských životov. Niekoľko vedcov sa preto rozhodlo vypočítať presnejšie, koľko času by zabrala cesta ku inej hviezde v našej galaxii, za použitia súčasných technológií.

Pozreli sa na štyri vesmírne sondy, ktoré NASA už dávno vypustila. Pomocou nich vieme zistiť, čo by ľudstvo stála cesta za hranice našej Slnečnej sústavy. Ukazuje sa, že vesmírny cestovatelia budúcnosti to nebudú mať vôbec ľahké. Sonde bude trvať desiatky tisíce rokov, kým sa čo i len priblíži k inej hviezdnej sústave a sto triliónov rokov (pozn.redakcie: 100 000 000 000 000 000 000), kým nastane priame stretnutie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K výsledkom došla dvojica Coryn Bailer-Jones z inštitútu Maxa Plancka a Davide Farnocchia z NASA pomocou najnovších dát z vesmírneho observatória Gaia. Ich mapa v sebe zahŕňa polohu približne 7.2 milióna hviezd. Keď si údaje spojili s dráhou vesmírnych sond Pionieer 10,11 a Voyager 1 a 2, prišli k časovým výsledkom. Sondy boli vypustené do vesmíru medzi rokmi 1972-1977.

Extrémne vzdialenosti

Nasledujúcich milión rokov sa tieto sondy priblížia „celkom“ blízko k 60 hviezdam. Keď hovoríme celkom, máme na mysli vzdialenosť 2 parsekov, čo je viacej ako 6 svetelných rokov (pozn. redakcie: 60 biliónov kilometrov.). Pre lepšiu perspektívu, cesta k Plutu meria približne 7 miliárd kilometrov.

Budúce lety nemusia kopírovať trasu týchto sond. Náš najbližší sused, hviezda Alpha Centauri, je od nás vzdialená len 4.37 svetelných rokov. Ak by sonda Voyager 1 cestovala svojou terajšou rýchlosťou, dostala by sa ku nej za 80-tisíc rokov.

Ak sa vedcom nepodarí vynájsť iný spôsob cestovania vesmírom, posádku vesmírnych lodí bude tvoriť niekoľko generácií. Avšak podľa niektorých vedcov je možné, že v budúcnosti budeme schopní cestovať vesmírom blízko rýchlosti svetla, vďaka čomu by sme sa dostali k najbližšej hviezde približne za štyri roky. Taktiež vedci začali v poslednej dobe brať vážne aj pohon warp, ktorý poznáme hlavne zo Star Treku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre