HistóriaSpravodajstvoVeda a výskum

Vikingovia vedeli o zuboch viac, než sme si mysleli: Takto si pomáhali pri kazoch a infekciách

Výskumníci odhalili viac ako 3-tisíc zubov, ktoré ukazujú, že sa o ne Vikingovia vedeli starať.

Archeológovia našli neďaleko švédskeho mesta Varnhem sadu zubov, ktoré pravdepodobne patrili ešte starodávnym Vikingom. Tieto zuby vykazujú množstvo kazov, čo by ste možno čakali, no čo prekvapilo aj samotných vedcov je to, ako rozvinuté bolo zubárstvo v tejto dobe.  

Okrem pokazených a pravdepodobne boľavých zubov si všimli aj také, ktoré museli prejsť nejakou formou dentálnej práce. Pozorovali aj zbrusovanie predných zubov. Dokopy vedci analyzovali viac ako 3 200 zubov patriacich 171 jedincom. Zuby našli archeológovia neďaleko mesta Varnhem, na nálezisku známom objavmi z Vikingskej doby a stredoveku.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci výskumu vedci vyšetrili zuby prostredníctvom štandardných zubárskych nástrojov a zhotovili niekoľko röntgenových snímok. Výsledky výskumu ukázali, že 49% vikingskej populácie malo jeden alebo viac zubných kazov. V prípade dospelých 13% zubov bolo postihnutých kazmi pri koreni zuba. Zaujímavosťou je, že mliečne zuby, alebo vo všeobecnosti detské zuby, boli úplne bez kazov, aj keď už deti mali nejaké dospelé zuby.

Ďalšou bežnou vecou bola strata zubu. Autori štúdie predpokladajú, že dospelý človek stratil počas svojho života 6% chrupu. Výskumníci nerátali zuby múdrosti. Čím starší bol človek, tým bolo riziko straty zubu vyššie. Vedci vysvetľujú, že kazy a bolestivé zuby boli pomerne bežné v populácii žijúcej okolo dnešného Varnhemu.  

Ako sme už naznačili na začiatku, Vikingovia sa pokúšali o svoje zuby starať. Archeológovia našli niekoľko dôkazov toho, že dospelý človek si mohol boľavý zub ošetrovať viacerými spôsobmi.  

“Našli sme dokonca aj dôkazy o používaní špáradiel. Okrem toho si Vikingovia zbrusovali predné zuby a dokonca vedeli liečiť aj zapálené zuby,” vysvetľuje Carolina Bertilsson, jedna z autorov štúdie.

Ako si poradili s infekciou zubu

Sofistikovanejšie metódy liečby Vikingovia používali na stoličkách. Tu si vedci všimli, že Vikingovia mali tendenciu vypĺňať deravé stoličky, pravdepodobne aby trochu zmiernili tlak na zub a pomohli si od veľkej bolesti.  

“Je zaujímavé niečo také pozorovať. Prekvapilo nás, že dentálne procedúry Vikingov nie sú zas až tak odlišné od tých našich, keď vŕtame do infikovaného zubu. Vieme, že Vikingovia mali znalosti o zuboch, no nevieme, či tieto procedúry praktikovali sami na sebe alebo mali pomoc,” tvrdí Bertilsson.  

Zbrúsené zuby mohli byť akousi značkou príslušnosti k určitému kmeňu. Zbrúsené zuby pozorovali výskumníci primárne u mužov. Nová štúdia poskytuje jedinečný pohľad do Vikingského zubárstva. Pre populácie žijúce v okolí Varnhemu boli zuby nepochybne dôležité. Dôkazy poukazujú na to, že zubárstvo bolo počas doby Vikingov oveľa sofistikovanejšie, než sa spočiatku predpokladalo. Výskumníci dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí nájsť viac artefaktov, ktoré by priblížili túto sféru Vikingského života. Zubárstvo a vo všeobecnosti historická medicína, je sférou, ktorá je mimoriadne fascinujúca a ukazuje nám, ako si naši predkovia zvládali poradiť s rôznymi zdravotnými problémami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close