Vidíte namiesto tvárí démonov? Možno trpíte touto vzácnou poruchou

Ak vidíte namiesto tvárí démonov, nie ste posadnutý, no možno trpíte extrémne vzácnou vizuálnou poruchou, ktorá vyzerá nasledovne.

ludska tvar demon
Zdroj: FOTOKITA / Shutterstock.com

Vidíte namiesto ľudí démonov? Ak áno, nemusíte byť nutne posadnutí, no môžete trpieť mimoriadne vzácnou poruchou, ktorú nazývame prosopometamorphopsia, skrátene PMO. Ľudia trpiaci touto poruchou vnímajú prirodzené črty tváre “pokrivenejšie”, než v skutočnosti sú.  

Symptómy PMO sa líšia od prípadu k prípadu, no vo všeobecnosti môžu zmeniť tvar, veľkosť, farbu tváre alebo polohu jednotlivých čŕt, napríklad nosa, uší, očí. S PMO sa človek nenarodí, môže ho nadobudnúť počas života a nebojte sa, nie je to niečo, čo by trvalo až do smrti. Výskumníci o tejto prazvláštnej poruche veľa nevedia, no podľa zaznamenaných prípadov môže trvať dni, týždne a dokonca aj roky.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Dartmouth College sa vo svojej práci pozreli lepšie na túto poruchu. V štúdii rozoberajú unikátny prípad pacienta trpiaceho PMO. Výskum je prvým svojho druhu, ktorému sa zároveň podarilo vytvoriť presné a fotorealistické vizualizácie toho, ako vidí svet človek trpiaci PMO. Do výskumu sa zapojil 58-ročný muž, ktorý trpí netradičnou verziou poruchy. 

Ak sa pozerá na tváre na obrazovke alebo na papieri, vníma ich normálne. Keď sa však pozrie na skutočnú osobu, jej tvár sa mu javí až “démonicky”. Tento pacient sa líši od iných, ktorí vidia deformované tváre bez ohľadu na to, ako ich vidia. Vedci však videli jedinečnú šancu, ako s pomocou tohto muža ľuďom ukázať, ako PMO skutočne vyzerá.  

V rámci výskumu ukázali dobrovoľníkovi reálnu osobu spolu s jej fotografiou na počítači. Dobrovoľník následne vedcom vysvetľoval, ako sa to, čo vidí v skutočnom živote líši od tváre na obrazovke, hoci išlo o tú istú osobu. Výskumníkom sa podarilo fotografiu deformovať tak, aby zodpovedala tomu, čo dobrovoľník videl. 

“PMO sa venovali aj iné výskumy, no tie nedokázali zhodnotiť, ako presne vizualizácia deformácie tváre zodpovedá realite. Ľudia tripaci PMO typicky vnímajú deformácie v akomkoľvek kontexte, teda v reálnom živote, na obrazovke, na fotografií,” vysvetľuje vedúci štúdie, Antonio Mello.

Ako vyzerá PMO v praxi?

No a ako teda vníma človek s PMO tváre v reálnom živote? To uvidíte na obrázku nižšie. Vďaka jedinečnej “verzii” PMO vedci dokázali naozaj presne zachytiť, ako dobrovoľník vníma bežné tváre ľudí. Keď fotografiu digitálne upravili, muž zhodnotil, ako presne sedí na to, čo vidí, keď sa na človeka pozrie normálne.  

ked tvare vidia ludia ako demonov prosopometamorphopsia choroba
Zdroj: A. Mello et al.

Ako sme už spomenuli, PMO nie je veľmi dobre chápaná porucha. Mnohí ľudia, ktorí ňou trpia alebo trpeli, sa snažili vyhľadať lekársku pomoc, no boli liečení na inú diagnózu, nie PMO. V niektorých prípadoch lekár nesprávne diagnostikoval pacienta napríklad schizofréniou a nasadil mu antipsychotiká. Autori štúdie ale vysvetľujú, že PMO je čisto chyba vizuálneho systému.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre