Výskumníci našli genetických páchateľov, ktorí určujú tvar nášho obočia.
Ľudia

Tvar obočia nie je len o našej starostlivosti: Výskumníci odhaľujú niekoľko genetických „páchateľov“

Výskumníci z VisiGen publikovali prvú štúdiu svojho druhu, ktorá sa zameriava na genetiku obočia, ako informuje Elsevier. Vo svojej práci sa zamerali na hrúbku obočia európskej populácie a všimli si tri nové génové lokusy, teda úseky DNA molekuly, ktoré obsahujú jeden gén. V práci dokázali že za vzhľad obočia zodpovedaj sčasti rovnaké a sčasti odlišné gény populácií v rôznych kútoch sveta.

Forma génu na lokuse predstavuje alelu. Na základe toho môžu byť jedinci s rovnakými alelami alebo s rozdielnymi. Na jednom lokuse sa môže nachádzať jedna alebo viac alel. Autori práce vo svojej štúdii píšu, že tvar nášho obočia je jednou z najvýraznejších čŕt tváre. Lepšie pochopenie toho na čom táto výrazná črta tváre závisí by mohlo v budúcnosti pomôcť v niekoľkých odlišných odboroch. Mnohí z nás venujú obočiu patričnú pozornosť a mnohí sa už určite pýtali, prečo to ich je také, aké je.

Vzhľad nášho obočia teda nie je len otázkou starostlivosti, ale aj génov, ktoré sú dedičné v rovnakom zmysle ako aj iné aspekty nášho vzhľadu. Problematike obočia sa vedci venovali už v minulosti, no doteraz boli ich práce limitované na ľudí mimo európskeho pôvodu. Štúdia je teda prvou svojho druhu ktorá sa zameriava na európsku populáciu a rozširuje naše poznatky o možných variáciách nášho obočia. Výsledky by mohli pomôcť odboru dermatológie, ako aj rôznym ďalším odborom.

„Výskumníci venujú obrovské úsilie na mapovanie génov, ktoré sa ukrývajú za komplexnými vlastnosťami človeka. Napriek tomu vieme viac o génoch ktoré zapríčiňujú choroby ako o génoch ovplyvňujúcich náš vzhľad,“ tvrdí vedúci štúdie, doktor Manfred Kayser.

Genetické základy obočia

V rámci práce analyzovali vzorky od takmer 10-tisíc jedincov s európskym pôvodom. Zistili, že génové lokusy ovplyvňujúce neeurópske populácie majú na tie európske minimálny dopad. Minimálny dopad na európsku populáciu majú tieto lokusy preto, lebo gény európanov majú veľmi nízku frekvenciu alel. Zároveň objavili tri nové génové lokusy a znovuobjavili dva lokusy zo štyroch, ktoré ovplyvňujú tvar obočia neeurópanov.

„Naša štúdia výrazne prehlbuje naše genetické poznatky týkajúce sa vzhľadu ľudského obočia. Doteraz sme poznali len štyri gény, ktoré ovplyvňujú vzhľad tejto črty tváre, teraz ich poznáme už sedem. Novoobjavené gény by sa v budúcnosti mohli stať cieľom ďalších funkčných štúdií,“ hovorí Kayser.

Závery štúdie znejú, že tvar a variácie obočia u Európanov určujú jedinečné gény, ale aj gény ktoré zdieľajú s inými populáciami. Autori štúdie vysvetľujú, že je potrebné študovať ľudí odlišného pôvodu, aby sme lepšie pochopili genetické základy pre rôzne špecifické vlastnosti človeka. V budúcnosti by sme mohli pochopiť nielen gény, ktoré ovplyvňujú naše fyzické črty.

Ďalší článok Predošlý článok

Môže sa vám tiež páčiť