Vesmír možno nechápeme správne. Fyzik tvrdí, že temná hmota neexistuje a vesmír je oveľa, ale oveľa starší, než si myslíme, že je!

Okolo temnej hmoty vedci vynaložili impozantné množstvo úsilia, no stále nič. Je možné, že pátrame po niečom, čo neexistuje?

Je možné, že temná hmota vôbec neexistuje?
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Väčšinu hmoty vo vesmíre tvorí podľa našich súčasných modelov takzvaná temná hmota. Nikto nevie, čo to je, pretože neinteraguje so svetlom a ani bežnou hmotou. Jediný dôkaz o jej existencii je gravitácia, ktorou ovplyvňuje všetky objekty vo vesmíre.  

Výskumníci vynakladajú obrovské úsilie na to, aby sa dopátrali k záhadám temnej hmoty, no zatiaľ sa nedokázali dostať na kĺb tejto zvláštnej látke. V novej štúdii Rajendra Gupta, výskumník z University of Ottawa napadol štandardný kozmologický model a tvrdí, že vo vesmíre neexistuje miesto pre temnú hmotu. Svoje tvrdenie zakladá na výsledkoch, ktoré spojili dokopy dve hypotézy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedna predpokladá, že prírodné sily s narastajúcim kozmickým časom slabnú a druhá hypotéza nám hovorí, že aj svetlo môže strácať energiu, ak cestuje naozaj veľkými kozmickými vzdialenosťami. Tieto hypotézy nie sú až tak pritiahnuté za vlasy. Vedci nový model otestovali a tvrdia, že sa zhoduje s niekoľkými pozorovaniami, napríklad rozloženia galaxií a evolúcii svetla.  

“Nová práca potvrdzuje, že vesmír môže byť v skutočnosti starý 26,7-miliárd rokov, čo sme naznačili v predchádzajúcej práci. Zároveň z novej štúdie vychádza najavo, že vesmír nepotrebuje temnú hmotu na to, aby existoval,” vysvetľuje Gupta.  

V štandardnej kozmológii sa hovorí, že za zrýchľujúcou sa expanziou vesmíru stojí temná energia. V novej štúdii ale Gupta tvrdí, že za to môžu slabnúce prírodné sily. Existuje už niekoľko vedeckých prác, ktoré spochybňujú existenciu temnej hmoty. Tieto práce ponúkajú alternatívne vysvetlenia pre jednu z najväčších záhad vesmíru, no majú jeden problém. Väčšina štúdii spochybňujúcich existenciu temnej hmoty nie je konzistentných s hlavnými kozmologickými pozorovaniami.  

Alternatívny model vesmíru, ktorý sedí

Nová štúdia je prvou, ktorá prináša alternatívne vysvetlenie a sedí s dôležitými pozorovaniami. Autor zároveň napáda štandardný kozmologický model, ktorý je doteraz najpresnejším vesmírnym modelom, aký máme. Temná hmota je naozaj jedinečný problém. Vedci sa už roky snažia prísť na to, čo to je a vzniklo niekoľko hypotetických častíc, ktoré by mali byť hľadanou temnou hmotou.  

Problém je, že ani tie najcitlivejšie pozorovania nepriniesli výsledky. Vedci sa aj naďalej pokúšajú zúžiť svoje pátranie, no alternatívna teória možno príde vhod. Gupta vo svojej práci aj naďalej pokračuje a možno sa mu naozaj podarí preukázať, že temná hmota neexistuje.  

Vedci totiž pri temnej hmote už začínajú zvažovať aj fakt, že sme vesmír nepochopili a po celý čas sme si ho vysvetľovali pomocou nie úplne presnej teórie. Takzvaná “nová fyzika” by nám mohla pomôcť tento problém vyriešiť a zároveň nám pomôcť vyriešiť najväčšie záhady vesmíru. Až v nasledujúcich rokoch ale uvidíme, či nás pátranie po temnej hmote niekam posunie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre