ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

„Veľký brat“ sa díva: Toto je 8 spôsobov ako nás môže Google sledovať cez smartfóny

Dnes nie je novinkou, že veľké spoločnosti chcú získať prístup k čo najväčšiemu množstvu našich dát. Pozrite sa, čo všetko môžu monitorovať.

Ak vlastníte smartfón, s najväčšou pravdepodobnosťou máte zapnutých aj pár funkcií, ktoré monitorujú čo na zariadení robíte. Tieto dáta využívajú spoločnosti ako napríklad Google na niekoľko odlišných vecí, predovšetkým však na reklamy alebo na vylepšovanie používaných funkcií.

Zbieranie dát nie je vo svojej podstate nebezpečné, hoci mnohí to môžu právom považovať za zásah do súkromia. Každopádne každý by mal vedieť aké informácie smartfón odosiela a na čo slúžia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sledovanie polohy

Android smartfóny môžu sledovať vašu polohu, čo umožňuje napríklad Google mapám ukázať vám najbližšie reštaurácie alebo obchody. Zároveň môže sledovať vašu polohu, ak máte zapnutú GPS navigáciu. Existuje niekoľko spôsobov ako si môžete vypnúť ukladanie histórie polohy, no Android smartfóny aj tak posielajú anonymné dáta spoločnosti Google.

Google Asistent

iPhony majú Siri a Android zas Google asistenta, no v oboch prípadoch tieto funkcie pracujú podobne. Digitálny asistent vám umožňuje ovládať telefón pomocou hlasových príkazov. Okrem toho môžete vyhľadávať správy, zistiť počasie a mnoho ďalšieho. Google asistent vám umožní ovládať prakticky celý telefón hlasom a preto niet divu že popri tom zbiera veľké množstvo rôznych dát.

Google asistent má prístup k väčšine funkcií zariadenia z ktorých zároveň zbiera aj dáta. Tie slúžia na monitorovanie toho, ako s asistentom a zariadením pracujete.

Uložené heslá

Ak používate Android smartfóny už nejaký ten piatok, určite ste si všimli že Google ponúka funkciu ukladania hesiel. Pre mnohých ide o užitočnú funkciu, no mali by ste vedieť, že spoločnosť vidí vaše heslá. Ak si totiž uložíte do Google správcu hesiel vaše heslá, táto funkcia vám vie dať bezpečnostné tipy ako svoje heslá zlepšiť pre väčšiu bezpečnosť.

Google správca hesiel vás varuje, ak používate slabé heslá, alebo ak sa vám heslá opakujú na viacerých platformách. Lepšou správou je, že v tomto smere sa môžete sami rozhodnúť či si heslá do správcu hesiel uložíte alebo nie.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Google hovory, kontakty a správy

Android smartfóny majú ako predvolené aplikácie na spravovanie hovorov, kontaktov a správ tie, ktoré vytvorila spoločnosť Google. Ak má váš smartfón predvolené iné aplikácie, stále si môžete tieto aplikácie stiahnuť z Obchodu Play. Aplikácie od spoločnosti Google sú úzko previazané s vašim Google účtom, čo znamená, že majú prístup k dôležitým informáciám, ktoré tieto aplikácie obsahujú.

Aplikácie na hovory a kontakty monitorujú históriu vašich hovorov, ale aj uložené kontakty a s akými kontaktmi voláte najčastejšie. Podobné dáta zbiera aj aplikácia Správy. Táto trojica aplikácií sa dokáže synchronizovať s vašim Google účtom a spoločnosť cez ne dokáže monitorovať rôzne dáta. Zároveň ale ide o užitočnú funkciu na zálohu dát, ktoré si jednoducho viete preniesť do nového zariadenia.

Google Fotky

Ďalšia aplikácia z ponuky Google, ktorá nám slúži ako galéria. Mali by ste však vedieť, že vaše fotografie a videá spoločnosť nahráva na svoje servery, kde pomáhajú trénovať ich umelú inteligenciu a iné systémy. Vaše médiá ale nepoužívajú na reklamné účely, ani ich nepredávajú ďalej. Google Fotky môžu používať aj vašu polohu, čo je ďalší spôsob ako spoločnosť vie, kde sa pohybujete.

Kalendár

Aj cez kalendár môže Google získať prístup k vašim dátam, no vo väčšine prípadov len analyzujú ako aplikáciu používate. K tejto aplikácii má prístup aj Google asistent, ktorý vidí naplánované udalosti, o čom opäť informuje Google.

Ako nás smartfóny sledujú?
Zdroj: Wikimedia (Google – Public Domain)

História prehliadača Chrome

Google Chrome dnes patrí k najpoužívanejším prehliadačom a ponúka robustné nastavenia súkromia. Spoločnosť Google však analyzuje históriu vášho prehliadania a nastavení na to, aby v novších verziách vylepšila vašu prácu s prehliadačom. V histórii zároveň nájdete uložené URL odkazy, obrázky a dáta cache. Všetky uložené dáta vám umožňujú rýchlejšie prehliadanie.

Zálohy dát

Spoločnosť Google ponúka vytvorenie zálohy vášho Android smartfónu. V praxi to znamená ,že všetky vaše dáta sa uložia na cloud, presnejšie na servery spoločnosti Google. Keď sú uložené na ich serveroch, spoločnosti ich môže monitorovať. V zmluvných podmienkach má spoločnosť Google uvedené, že môžu analyzovať dáta aplikácií a nastavení, aby držali zálohu v bezpečí. Pri zálohovaní súborov zároveň Android kontroluje dáta, aby sa uistil že pred nahraním na cloud neobsahujú žiaden škodlivý softvér.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close