Vedec navrhol nové vysvetlenie, prečo sme ešte nenašli mimozemšťanov. Čo hovorí, dáva logiku!

Prečo sme ešte nenašli mimozemšťanova? Vedec hľadajúci život mimo Zeme, prišiel s logickým vysvetlením.

mimozemstan titulka
Zdroj: adike / shutterstock.com

Vesmír je tak obrovský a rozmanitý priestor, že by bolo naivné si myslieť, že život nevznikol aj na iných planétach. No aj napriek tomu, sme ho stále nenašli. Existuje viacero vysvetlení, prečo tomu tak je. Najnovšie vedci z EPFL prišli s ďalším vysvetlením, prečo sme neúspešní v jeho hľadaní.

Jedna skupina vedcov je optimistická a zastáva názor, že sme nepoužili dostatočne výkonné detektory, aby sme našli život mimo našej planéty. Prípadne sme ich nasmerovali „zlým“ smerom. No pesimisti hovoria, že absencia akéhokoľvek mimozemské signálu nasvedčuje tomu, že priestor v našom dosahu, je jednoducho prázdny a bez života.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No podľa Grimaldiho štúdie uverejnenej v časopise Astronomical Journal existuje aj tretie vysvetlenie.

„Hľadáme iba 60 rokov. Zem môže byť jednoducho v bubline, ktorá náhodou neobsahuje rádiové vlny emitované mimozemským životom,“ hovorí Grimaldi.

Modelovanie Mliečnej dráhy ako špongie

Štúdia, ktorú vypracoval Grimaldi, je postavená na štatistickom modeli pôvodne vyvinutom na modelovanie poréznych materiálov, ako sú špongie, čo považuje za vhodnú analógiu, prečo sme ešte nenašli život mimo našej planéty.

„Môžete si predstaviť, že pevná hmota huby predstavuje elektromagnetické signály smerujúce sféricke z planéty s mimozemským životom do vesmíru. V tejto analógii by dierky v hubách predstavovali oblasti, kde signály chýbajú.“

Grimaldi k tomuto záveru došiel po analýze 60 rokoch pozorovania ticha. Jeho zistenia sú podmienené predpokladom, že v galaxii existuje aspoň jeden elektromagnetický signál technologického pôvodu.

„Ak je pravda, že sme sa nachádzali v prázdnej oblasti počas šesťdesiatich rokov, náš model naznačuje, že kdekoľvek v našej galaxii existuje menej ako jeden až päť elektromagnetických emisií za storočie. To by ich urobilo tak zriedkavými ako supernovy v Mliečnej ceste,“ hovorí Grimaldi.

V skratke povedané, existuje naokolo toľko priestoru na skenovanie, že aj keby išiel signál okolo nás, tak neskrížil cestu našim teleskopom.

V najoptimistickejšom scenári by sme museli čakať viac ako 60 rokov, aby sa jeden z týchto signálov dostal na našu planétu. V najpesimistickejšom scenári by to bolo asi 2000 rokov. Otázkou je, či signály zaznamenáme, keď prejdú našou cestou. V každom prípade by naše rádiové teleskopy museli byť namierené správnym smerom.

Vo vesmíre existujú planéty podobné tej naše, hovoria výpočty

Vedci potom, ako 20 rokov dozadu objavili prvé planéty mimo našej Slnečnej sústavy, vypočítali, že by mohlo vo vesmíre existovať až 10 miliárd planét, ktoré sú podobné Zemi. Teda, že sú kamenné, majú správnu veľkosť a sú umiestnené vo vhodnej vzdialenosti od hviezdy, aby mohla podporovať život. Ich veľký počet zvyšuje pravdepodobnosť, že na jednej z nich sa mohol vyvinúť technologicky vyspelá civilizácia.

„Sen SETI komunity je hľadať signály neustále, po celej oblohe. No aj dnešné najväčšie teleskopy môžu vidieť iba malú časť oblohy.“, hovorí.

Grimalidi dopĺňa, že existuje mnoho teleskopov, ktoré pátrajú po živote. Zároveň ale dopĺňa, že nevieme, kde hľadať, na akých frekvenciách a vlnových dĺžkach. Rovnako konštatuje, že by sme mohli byť jednoducho v prázdnej bubline, kde neexistuje ďalší život. No nemožno ale vylúčiť, že sme signály z iných planét nezachytili. Mohli prejsť okolo nás v čase, kedy sme mali „nasmerované“ teleskopy iným smerom. A preto hovorí, že je potrebné aj naďalej pátrať po týchto signálov.

Posolstvom jeho štúdie je, aby sme zostali trpezliví.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre