Máte vo svojom smartfóne tieto aplikácie? Odstráňte ich! Malvér Fleckpe vďaka nim kradol peniaze!

Malvér Fleckpe dokázal používateľom účtovať poplatky za transkacie, ktoré nevykonali. Skrýval sa v aplikáciách v Obchode Play.

Android virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

V Obchode Play nájdeme skutočne veľké množstvo aplikácií, medzi ktorými je väčšina z nich skutočne bezpečná a odporúča sa k využívaniu. V rámci tohto obchodu s aplikáciami vieme ale nájsť aj aplikácie, ktoré môžu prenášať nebezpečné malvéry. Keď na takéto aplikácie narazíme, nejde vôbec o príjemnú situáciu a Google by mal reagovať okamžite. Až 11 aplikácií teda z Obchodu Play v posledných dňoch odišlo pre ich spojenie s malvérom, ktorý sa nazýva Fleckpe. Na malvér, ktorý nám môže kradnúť peniaze v absolútnej tichosti, nás upozornil portál thesun.co.uk a ak máte niektorú z týchto aplikácií vo svojom smartfóne aj vy, mali by ste ich okamžite odstrániť.

Malvér Fleckpe dokázal v tichosti vykonávať nepovolené transakcie

Vo svete technológií je dnes skutočne jednoduché využiť nevedomosť používateľov, ktorí dajú povolenia aplikáciám aj k citlivejším častiam smartfónu. Práve preto nie je pre útočníkov žiadnym problémom nám dostať do zariadenia nejaký ten malvér, ktorý by škodil nášmu telefónu, kradol naše údaje, no v neposlednom rade aj naše financie. Rovnakým prípadom je aj malvér Fleckpe, ktorý dokázali odborníci na kyberbezpečnosť objaviť až v jedenástich populárných aplikáciách v Obchode Play.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Tieto aplikácie boli nainštalované viac ako 620-tisíc razov a aj keď sa tvárili ako bežné aplikácie, tak používateľom mohli výrazne uškodiť. Malvér Fleckpe totiž dokázal využívať rôzne druhy predplatného, za ktoré vám na účet prichádzali poplatky. Tieto transakcie ste však nemuseli vykonať vy, no dokázal to za vás malvér vo vašom smartfóne. A aj keď sa tieto aplikácie už stihli stiahnuť z oficiálneho Obchodu Play, tak ich stále môžete mať vo vašom telefóne.

Väčšina aplikácií sa tvárila úplne neškodne

Niektoré aplikácie sa vydávali za editory fotografií, iné zasa za aplikácie s tapetami. Takéto appky si z Obchodu Play môžeme nainštalovať úplne bežne, keďže možností máme skutočne mnoho. Až jedenásť aplikácií však v sebe skrývalo malvér Fleckpe a vy sa môžete nižšie pozrieť na ich kompletný zoznam.

  • Beauty Camera Plus (com.beauty.camera.plus.photoeditor)
  • Beauty Photo Camera (com.apps.camera.photos)
  • Beauty Slimming Photo Editor (com.beauty.slimming.pro)
  • Fingertip Graffiti (com.draw.graffiti)
  • GIF Camera Editor (com.gif.camera.editor)
  • HD 4K Wallpaper (com.hd.h4ks.wallpaper)
  • Impressionism Pro Camera (com.impressionism.prozs.app)
  • Microclip Video Editor (com.microclip.vodeoeditor)
  • Night Mode Camera Pro (com.urox.opixe.nightcamreapro)
  • Photo Camera Editor (com.toolbox.photoeditor)
  • Photo Effect Editor (com.picture.pictureframe)

Horšou správou však je, že vývojári týchto škodlivých aplikácií už mohli do Obchodu Play priniesť iné verzie s malvérom Fleckpe. Aktuálne tak nevieme, koľko aplikácií v sebe takýto malvér skrýva, no môže ich byť o niečo viac. Radi by sme teda upozornili na to, aby ste si do svojho smartfónu inštalovali len aplikácie s dobrým hodnotením a od overených vývojárov.

Mali ste vo svojom smartfóne niektorú z týchto aplikácií aj vy? A dávate si pozor na to, aké aplikácie si do zariadenia inštalujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre