Vedcom sa podarilo vytvoriť kľúčovú chemickú látku, ktorá pred 4-miliardami rokov odštartovala život na Zemi

Výskumníkom sa podarilo syntetizovať látku, s ktorou mali vedci problémy už roky.

Život na Zemi mohol vzniknúť kvôli tomuto dôležitému procesu
Zdroj: Unsplash (Doruk Yemenici, ANIRUDH), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Zlúčenina pantetín je aktívnou zložkou Koenzýmu A a je dôležitá pre metabolizmus. Metabolizmus je zas mimoriadne dôležitý proces, bez ktorého by život nemohol existovať. Tejto zlúčenine sa v minulosti venovalo veľa výskumov, ktoré ju však nedokázali efektívne syntetizovať. Preto sa objavili domnienky, že pantetín neexistoval na počiatku života na Zemi.  

Výskumníci z University College London však dokázali pantetín vytvoriť vo vode pri izbovej teplote. Použili pritom kyanovodík, látku, ktorá sa na mladej Zemi pravdepodobne nachádzala vo veľkom množstve. Keď sa výskumníkom podarilo pantetín vytvoriť, potom už bolo jednoduché predstaviť si, ako táto dôležitá zlúčenina viedla k reakciám, ktoré vytvorili predchodcov bielkovín a RNA molekúl. Predpokladá sa, že tento proces mohol nastať pred 4-miliardami rokov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto nová štúdia napáda predstavu, ktorej sa drží malá skupina výskumníkov. Tí tvrdia, že voda je príliš deštruktívna pre vznik života a že život vznikol skôr v malých jazierkach, ktoré pravidelne vyschýnali.  

Reakciu vytvárajúcu pantetín viedli energeticky bohaté molekuly, ktoré nazývame aminonitrily. Tieto molekuly sa zároveň úzko viažu na aminokyseliny, základné stavebné kamene bielkovín a života. Podobné chemické reakcie využili autori výskumu aj v minulosti. V predchádzajúcich experimentoch zas demonštrovali, ako môžu iné kľúčové ingrediencie pre život vzniknúť.  

“Naša nová práca opäť poukazuje na to, že základné štruktúry biológie vznikajú cez chemické reakcie nitrilov,” tvrdí profesor Matthew Powner, vedúci nového výskumu.  

Powner dodáva, že pri reakciách nitrilov vznikajú rôzne typy základných biologických molekúl s mimoriadnou jednoduchosťou. Na základe tejto jednoduchosti sa vedec domnieva, že základné biologické molekuly vznikali všetky vedľa seba v rovnaký moment. Išlo o svet RNA molekúl, enzýmov, proteínov a ďalších molekúl, ktorý viedol ku vzniku prvých živých organizmov.  

Po tejto ceste sa autori vydajú v ďalších výskumoch

Autori štúdie však výskum ešte neuzatvárajú. Tejto oblasti sa budú venovať aj naďalej a v ďalších prácach sa lepšie pozrú na to, ako sa základné molekuly spojili dokopy, ako chemické reakcie okolo pantetínu “komunikujú” s RNA a ako prebiehajú chemické reakcie obsahujúce peptidy a lipidy. Celkovo sa však pozrú na chémiu, ktorá prinesie výsledky, ktoré nemôžu vzniknúť v izolácii, skúmaním len jedného typu chemickej reakcie

Autori štúdie dodávajú aj to, že tieto reakcie mohli vzniknúť aj v jazierkach aj vo väčších jazerách na mladej Zemi. Nie je ale pravdepodobné, že by sa odohrávali v oceánoch, pretože koncentrácie potrebných látok by v tomto prostredí boli príliš nízke.  

“Naša štúdia ukazuje, že ak štruktúra molekuly vyzerá komplexne, neznamená to, že chemická reakcia, ktorá molekulu vytvorila, musí byť rovnako komplexná,” vysvetľuje Powner.  

Zem je jedinou planétou, o ktorej vieme, ktorá má na povrchu život. Ako presne však život na Zemi vznikol aj naďalej ostáva jednou z najväčších otázok vedy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre