Existuje niečo, bez čoho by sa život na Zemi dokázal zaobísť? Zdá sa, že áno, tvrdia autori novej štúdie

Platňová tektonika až donedávno bola proces, ktorý sme považovali za nevyhnutný pre život. Situácia je však o čosi iná.

zemske jadro
Zdroj: Pavel Chagochkin / Shutterstock.com

Zem je v mnohých smeroch jedinečnou planétou. Má prijateľné teploty, vodu, silné magnetické pole a vhodnú kompozíciu atmosféry. To sú všetky podmienky, ktoré z planéty urobia svet vhodný pre život. Stačí sa pozrieť z okna a hneď uvidíte bohatú biosféru, ktorou sa tretia planéta Slnečnej sústavy charakterizuje.

Ak pátrame po živote za hranicami našej planéty či sústavy, možno nie je žiadnym prekvapením, že našu Zem považujeme za model, podľa ktorého súdime iné planéty. Existuje však niečo, bez čoho by sa obývateľná planéta dokázala zaobísť? Možno áno, ako naznačuje nová štúdia. Tú publikovali v časopise Nature. Výskumníci z University of the Witwatersrand, Johannesburg vo svojom novom výskume naznačujú, že platňová tektonika, ďalší zo špecifických procesov Zeme, nie je pre vznik života vôbec potrebný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci sa v rámci novej štúdie pozreli na zirkóny, kryštály ktoré slúžia ako ideálna časová kapsula a môžu nám povedať viac o tom, ako vyzerala Zem v momente keď vznikli. Analýza týchto kryštálov naznačila, že pred 3,3 až 3,9-miliardami rokov, približne v dobe keď život vznikol, neexistovala na planéte platňová tektonika, proces ktorý dnes hýbe celými kontinentami.

„Naša práca vyzdvihuje komplexnú povahu evolúcie planéty a zároveň vyvracia to, že platňová tektonika je jednou z podmienok obývateľnej planéty,“ tvrdí doktor Jaganmoy Jodder, jeden z autorov štúdie.

Udržiava život, no ten vznikne aj bez nej

Zároveň však autori podotýkajú, že na Zemi hrá platňová tektonika mimoriadne dôležitú úlohu pri udržiavaní života. Ak sa však pozrieme na exoplanéty za hranicami Slnečnej sústavy, tie tektoniku nepotrebujú na to, aby na nich vznikol mikroskopický život. Pred takmer 4-miliardami rokov naša Zem nemala niekoľko tektonických platní, no namiesto toho sa vyznačovala jednou nehybnou vrstvou.

Podľa našich poznatkov tektonické platne pomáhajú uvoľňovať teplo, ktoré sa hromadí v interiéri planéty. Aj bez nich sa dokáže teplo z útrob telesa uvoľniť, no prebieha to prostredníctvom inej sady procesov. V prípade jednej pevnej vrstvy sa teplo môže uvoľňovať cez praskliny v jednej vrstve nehybnej zemskej kôry. Tieto procesy nie sú až tak efektívne pri transporte tepla. Vedú k menšej recyklácii zemskej kôry, no stále môžu vzniknúť kontinenty.

Štúdia naznačuje že aj absencia platňovej tektoniky môže v konečnom dôsledku vytvoriť obývateľný svet pre mikróby. V ďalších prácach sa vedci budú musieť pozrieť na obdobie mladej Zeme o čosi hlbšie a skúsiť nájsť podobné svety niekde mimo Slnečnej sústavy. Ak by sa im podarilo objaviť planétu s podobnými podmienkami ako mladá Zem, potom by sme sa mohli dozvedieť viac o tom, ako sa tá naša postupne vyvíjala. Podmienky pred takmer 4-miliardami rokov sú mimoriadne dôležité. Práve tieto podmienky určili spôsob, akým sa mikróby a neskôr aj komplexnejší život vyvíjal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre