Vedci zistili, prečo účinok antidepresív nastupuje až po pár týždňoch. Ide o 50 ročnú záhadu!

Výskumníci v novej štúdii prinášajú viac odpovedí do viac ako 50 rokov starej záhady.

antidepresiva
Zdroj: Marina Demeshko / Shutterstock.com

Antidepresíva, ktoré patria do kategórie selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu, alebo skrátene SSRI, potrebujú typicky až niekoľko týždňov na to, aby sa objavili prvé priaznivé účinky. Výskumníci z European College of Neuropsychopharmacology v rámci novej štúdie popisujú, prečo antidepresíva nastupujú až po takej dobe.  

Autori štúdie prinášajú prvé dôkazy o tom, že užívanie antidepresív fyzicky zmení mozog človeka tým, že počas prvých týždňov zvýši jeho plasticitu. Táto práca je jednou z prvých, ktoré môžu vedcom pomôcť pochopiť, ako antidepresíva presne fungujú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lekári po celom svete chceli zistiť, prečo SSRI antidepresívam trvá tak dlho, aby sa objavil ich účinok. V rámci štúdie preto autori navrhli experiment, v ktorom zdraví dobrovoľníci náhodne užívali buď antidepresíva alebo placebo látku. 17 dobrovoľníkov denne užívalo 20 mg dávku SSRI antidepresív a 15 dobrovoľníkov užívalo placebo. Medzi 3 až 5 týždňami dobrovoľníci podstúpili PET vyšetrenie mozgu. Toto vyšetrenie odhalilo množstvo glykoproteínu 2A v mozgu a tým aj ukázalo koľko synapsií sa v mozgu nachádza. Vyšetrenie PET umožnilo vedcom odsledovať, ako sa mozog postupom času menil.  

“Počas experimentov sme si všimli, že ľudia užívajúci SSRI vykazovali postupný nárast synapsií v neokortexe a hipokampe oproti ľuďom užívajúcim placebo,” tvrdí profesor Gitte Knudsen.  

Potenciál pre nové možnosti ako liečiť depresiu

Neokortex je mozgový región tvoriaci približne polovicu objemu orgánu. Ide o komplexnú štruktúru, v ktorej sa riadi zmyslové vnímanie, emócie alebo ďalšie kognitívne funkcie. Hipokampus zas zodpovedá za pamäť a učenie sa. Výsledky štúdie podľa autorov výskumu môžu znamenať dve veci. Prvou je, že SSRI antidepresíva zvyšujú synaptickú hustotu v regiónoch, ktoré sú najviac postihované depresiou. To znamená, že synaptická hustota môže hrať úlohu v tom, ako antidepresíva fungujú a to zas môže viesť k vývoju nových liekov proti depresii. Druhou vecou je, že synapsiám trvá niekoľko týždňov, kým sa vybudujú, čo môže vysvetliť, prečo SSRI antidepresívam trvá takú dlhú dobu, než začnú účinkovať.  

“SSRI antidepresíva boli po prvýkrát vyvinuté pred viac ako 50 rokmi. Odvtedy sa psychiatri a vedci snažili pochopiť, prečo im trvá tak dlho, než začnú účinkovať. V rámci našej štúdie sme pracovali so špičkovými vyšetreniami mozgu, ktoré nám pomohli priblížiť sa k odpovedi,” tvrdí profesor David Nutt, výskumník z Imperial College London, ktorý sa ale na štúdii nepodieľal.  

Tieto antidepresíva môžu pomôcť mozgu vytvoriť nové synapsie, alebo inak mozgové prepojenia. To, že vybudovanie synapsií v období niekoľkých týždňov pomáha znížiť známky depresie je pre vedcov mimoriadne dobrá správa. Výskumníci zároveň priniesli ďalšie dôkazy, ktoré tvrdia, že podpora funkcie serotonínu môže mať dlhodobé priaznivé účinky na mozog človeka.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre