BezpečnosťSpravodajstvo

Aké sú vaše najväčšie obavy v online priestore? Prieskum ukázal, z čoho majú ľudia najväčší strach na internete

Malvér, podvody, krádež identity, odhalenie súkromných informácií... Na internete na nás číha veľa hrozieb a ľudia sú si ich dobre vedomí. No aktívne sa voči ním moc nebránia, odhaľuje štúdia.

Každý sa bojí internetu…Tak znie názov novej správy spoločnosti Malwarebytes, ktorá zisťovala, čo si ľudia myslia o nástroji, ktorý sa dnes stal už neoddeliteľnou súčasťou našich životov.  

O všemožných podvodoch či malvéroch často informujeme aj na našom portáli a skutočne sa môže zdať, že denne vznikajú desiatky nových podvodných praktík a je jedno čo urobíme, aj tak skôr či neskôr, skončíme na falošnej stránke.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedno je pravda, v dnešnom online svete sa počet kyberhrozieb niekoľkonásobne zvýšil. Ohrozené sú naše počítače, smartfóny, Wi-Fi routery a prakticky akákoľvek technológia. To je odrazom pokroku, no zároveň to neznamená, že by sme sa internetu mali obávať. Čím viac však v budúcnosti budeme pracovať s online obsahom, tým väčšiemu množstvu kyberhrozieb môžeme v budúcnosti čeliť. Zaujímavým paradoxom je, že aj keď sa ľudia obávajú malvéru a iných foriem kyberútokov, vôbec nepoužívajú antivírový softvér či iné bezpečnostné programy. 

Čoho sa ľudia najviac boja?  

Zo správy vyplýva, že až 80% opýtaných priznalo, že ich veľmi znepokojujú riziká spájajúce sa s online priestorom. Len približne polovica z nich je presvedčená, že sa dokáže v tomto priestore adekvátne chrániť. Celkovo ľudí najviac znepokojuje ukradnutie osobných alebo platobných informácií.  

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Samostatnou kategóriou je umelá inteligencia. Až 69% opýtaných má obavy z generatívnej technológie, ako napríklad ChatGPT alebo Bing. Obavy majú z toho, že ich súkromné dáta umelá inteligencia určitým spôsobom zneužije alebo ich ukradne. Zo všetkých sociálnych médií je TikTok stále relatívnou novinkou a ani ten nemá bohvieakú dôveru. 63% opýtaných užívateľov taktiež verí, že táto platforma môže ich osobné informácie zneužiť. 

umela inteligencia zly AI rorobt
Zdroj: Lightspring / Shutterstock.com

Mladí ľudia majú najväčší strach z toho, že sa ich životy dostanú na verejnosť. Strach majú predovšetkým zo zverejnenia súkromných informácií, napríklad sexuálnej orientácie a problémov ohľadom duševného zdravia. Strach zo zverejnenia súkromných informácií má 81% mladistvých, pričom až tretina z nich verí, že ak by sa tieto informácie dostali na povrch, môžu viesť k online šikanovaniu alebo až k fyzickému napadnutiu.  

Treťou najväčšou obavou spojenou s online priestorom, je krádež identity. Ukradnutie účtov na sociálnych sieťach, mailovej adresy, prípadne získanie prístupu k bankovému účtu, to všetko môže spadať pod krádež identity.  

Kontrola svojich najbližších  

Internet môže byť rizikovým miestom, no ako chrániť svojich najbližších? 71% rodičov v prieskume priznalo, že svoje deti nejakou formou monitorujú. Môžu čítať ich SMS správy, e-maily, čety, históriu alebo sledujú ich polohu. 62% partnerov robí to isté.

Väčšina rodičov hovorí, že sledovanie ich detí im pomáha držať ich v bezpečí a považujú ho za dôležitý bezpečnostný faktor. Otázkou ostáva, či deti o tomto monitorovaní vedia a súhlasia s tým. Výsledky prieskumu v téme sledovania sú obzvlášť zaujímavé, ak si ich dáme do kontrastu s tým, čoho sa najviac boja mladí ľudia. Špehovanie môže ešte umocniť obavy mladých z používania internetu.  

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Užívatelia nevidia zmysel chrániť sa  

Prieskum spoločnosti Malwarebytes si všimol ešte jeden zaujímavý paradox, ktorý sme načrtli na začiatku. Podľa prieskumu sa približne 70% ľudí už stretlo s nejakou formou kybernetickej hrozby, no len hŕstka z nich používa nejaké bezpečnostné nástroje. Najčastejším je antivírový program, no aj ten používa len 35% užívateľov. Približne každý štvrtý človek to s ochranou vzdal a nevidí zmysel v používaní antivírových alebo iných programov, vzhľadom na množstvo hrozieb, ktoré v online priestore číhajú.  

Aký máte názor na internet vy? Podeľte sa s nami v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close