Vedci našli spôsob, ako liečiť ťažkú depresiu. Trik spočíva v oprave „pomýlených“ signálov v mozgu

Autori štúdie zisťujú ako môžu v budúcnosti lepšie diagnostikovať depresiu.

mozog elektricke signaly
Zdroj: Yurchanka Siarhei / Shutterstock.com

Depresia je dosť výrazným problémom vo svete a pacienti, ktorým nepomáha štandardná liečba, sa musia spoľahnúť na zákrok, ktorý pozostáva z aplikovania silných magnetických pulzov na skalp. Zdá sa, že táto metóda funguje, no lekári nevedeli presne povedať prečo. Výskumníci z University of Stanford dokázali, že táto magnetická terapia, známa aj ako transkraniálna magnetická stimulácia, zmení mozog tak, aby sa depresie zbavil.

Ako to dokáže? Autori štúdie vysvetľujú, že transkraniálna magnetická stimulácia, skrátene TMS, zmení smerovanie abnormálnych mozgových signálov. Zdá sa, že ľudia trpiaci depresiou majú obrátené smerovanie určitých signálov cestujúcich medzi kľúčovými oblasťami mozgu. Autori štúdie zároveň tvrdia, že tieto opačné signály by mohli pomôcť lekárom diagnostikovať depresiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Teória že TMS dokáže zmeniť prúdenie neurónovej aktivity nie je úplnou novinkou, no ak mám byť úprimný, neveril som jej, chcel som ju otestovať,“ tvrdí Anish Mitra, jeden z autorov štúdie.

V rámci štúdie Mitra získal pomoc vedca z University of Saint Louis, výskumníka menom Mark Raichle. V jeho laboratóriu vznikli matematické algoritmy, ktoré umožnili analyzovať zábery z funkčnej magnetickej rezonancie. Nová práca skúmala rozdiely medzi načasovaním aktivácie odlišných mozgových regiónov a zároveň dokázala zistiť aj smerovanie produkovanej aktivity.

Do štúdie sa zapojil aj Nolan Williams, ktorý spolu so svojim vedeckým tímom vylepšil magnetickú stimuláciu tým, že ju prispôsobil na individuálnu mozgovú anatómiu pacientov. Táto nová metóda sa nazýva Stanfordská neuromodulačná terapia a pacientom dokáže pomôcť oveľa rýchlejšie ako štandardná TMS. TMS si vyžaduje denné sedenia niekoľko týždňov alebo až mesiacov. SNT dokáže pacienta vyliečiť za desať sedení denne po dobu piatich dní.

„Túto metódu sme považovali za perfektný spôsob ako otestovať či TMS skutočne funguje a dokáže zmeniť prúdenie signálov v mozgu. Ak to nedokázala táto metóda, potom už nič,“ hovorí Mitra.

Liečba depresie

V rámci štúdie naverbovali 33 dobrovoľníkov trpiacich ťažkou depresiou, na ktorú tradičná liečba nezaberala. Dvadsaťtri z nich podstúpilo normálnu SNT liečbu pričom 10 prešlo „fejkovou“ verziou. Táto liečba vyzerala ako bežné SNT, no pacienti nedostali magnetickú stimuláciu. Následne výsledky porovnali so vzorkou 85 zdravých ľudí.

Z dát funkčnej magnetickej rezonancie si všimli jedno neobvyklé prepojenie. Išlo o komunikáciu medzi regiónom telesných pocitov a regiónu ktorý má na starosti emócie.

„Túto komunikáciu si môžeme predstaviť aj tak, že mozog získa informácie o tele, napríklad o tepe alebo teplote a rozhodne sa, ako sa má cítiť,“ vysvetlil Mitra.

V prípade pacientov s depresiou táto komunikácia prebiehala opačne. Čím ťažšia depresia, tým viac signálov išlo nesprávnym smerom. Ako autori štúdie poznamenávajú, v tomto prípade závisí kto je odosielateľom a kto prijímateľom signálov.

„Je to akoby sa telo rozhodlo ako sa cítiť a potom sa všetko začalo filtrovať cez tento pocit. Nálada sa stala primárnou. Zaujímavé je, že naše výsledky sa zhodujú s tým ako psychiatri väčšinou depresiu vnímalo. Podľa nich pacienti trpiaci depresiou nedokážu nájsť potešenie ani vo veciach, ktoré im predtým robili radosť,“ hovorí Mitra.

Keď pacienti podstúpili liečbu SNT, ich neurónová aktivita sa vrátila do normálu do jedného týždňa. To zároveň súhlasilo s tým, kedy symptómy depresie zmizli. Nie každý človek trpiaci depresiou má obrátenú aktivitu neurónov, a to obzvlášť pri ľahších formách ochorenia. Autori štúdie ale naznačujú, že v budúcnosti by mohlo byť monitorovanie tejto aktivity jedným zo spôsobov ako diagnostikovať depresiu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre