Vedci vyvinuli zariadenie, ktoré dokáže udržať mozog mimo tela nažive

Nový prístroj dokáže udržať mozog nažive a funkčný nezávisle od tela zvieraťa, ktorému orgán patrí.

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

Výskumníci z medicínskeho centra UT Southwestern Medical Center vytvorili zariadenie, ktoré dokáže izolovať krvný obeh v mozgu a tým udržať orgán živý po dobu niekoľkých hodín, keď je oddelený od zvyšku tela.  

Vedci toto zariadenie otestovali na prasacom mozgu a svoje zistenia opísali v novej štúdii publikovanej v Scientific Reports. Veria, že v budúcnosti by sme vďaka tomuto zariadeniu dokázali študovať ľudský mozog izolovane, bez vplyvu ďalších telesných funkcií. Zároveň by však zariadenie mohlo pomôcť navrhnúť zariadenie, ktoré by lepšie simulovalo prirodzený tok krvi do orgánu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“V rámci nášho výskumu sme vytvorili novú metódu, ktorá nám umožňuje vykonať výskumy sústrediace sa na mozog, nezávisle od zvyšku tela. Na základe toho by sme mohli zodpovedať otázky, na ktoré sme doteraz nemohli nájsť odpoveď,” vysvetľuje doktor Juan Pascual, vedúci výskumu.  

Mozog je orgán, ktorý ovláda množstvo telesných funkcií. Vďaka tomuto orgánu naše telo reguluje tep srdca, cykly spánku a bdelosti, dýchanie a veľa ďalších. Tieto telesné funkcie ale zároveň ovplyvňujú náš mozog. Mozog býva ovplyvnený napríklad cukrom v krvi, krvným tlakom alebo okysličením krvi. Výskumy až doteraz nedokázali tieto faktory oddeliť od výskumov samotného mozgu.  

Výskumy dopadli úspešne

Autori výskumu vykonali aj experiment na prasatách. Pod anestéziou sa im podarilo presmerovať krv prúdiacu do mozgu cez špeciálnu pumpu. Táto pumpa regulovala rôzne premenné, ako krvný tlak, objem krvi, teplotu, okysličenie a rôzne živiny. Mozog dokázali udržať nažive po dobu piatich hodín a zistili, že meniace sa parametre mali počas tejto doby len minimálny alebo žiadny dopad na aktivitu mozgu.  

Vedci už tento systém využili na to, aby študovali funkcie mozgu pri hypoglykémii, teda nízkom cukre. Toto ochorenie môžu momentálne študovať tým, že v prípade laboratórnych zvierat upravia diétu alebo im podajú inzulín, no telo dokáže nízky cukor kompenzovať napríklad úpravou metabolizmu, ktorá má vplyv zároveň aj mozog.  

Vďaka novému prístroju môžu vedci časom získať ďalšie informácie, ktoré by im pomohli navrhnúť lepšie srdcovo-pľúcne prístroje. Tieto zariadenia dokážu napodobniť nejaké funkcie srdca a pľúc a dodávajú neustály prísun okysličenej krvi do celého tela. Nové zariadenie dodáva krv v pulzoch, čím lepšie napodobňuje tep ľudského srdca. 

Autori veria, že tento pulzujúci tok môže pomôcť zabrániť negatívnym vedľajším účinkom, ktoré tieto prístroje môžu mať na mozog. Tieto vedľajšie účinky sa môžu, ale nemusia, objaviť pri zavedení srdcovo-pľúcneho prístroja. Vedúci štúdie, doktor Pascual tvrdí, že zariadenie bolo patentované a v nasledujúcich výskumoch otestujú jeho efektívnosť v prípade zabránenia týmto negatívnym účinkom.  

Ďalšie výskumy prezradia viac o zariadení a jeho potenciálnych využitiach. Tentokrát sa však výskumníkom podarilo dokázať, že vieme mozog udržať nažive aj mimo tela a že zmena rôznych parametrov mala v tomto prípade len minimálny dopad na jeho aktivitu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre