Vedci vyvinuli nový systém chladenie. Je šetrnejší k životnému prostrediu: Nahradí tradičné chladničky?

Chladničky používajú látky, ktoré sú oveľa silnejšími skleníkovými plynmi ako oxid uhličitý.

Nahradí ionokalorické chladenie tradičné chadničky?
Zdroj: Unsplash (Scott Rodgerson, erin mckenna) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Posypanie cesty soľou zmení to, kedy sa na nej vytvorí ľad. Ide o jednoduchý a známy koncept, ktorý poznáme všetci a práve tento koncept využili vedci z Berkeley Lab na to, aby vymysleli novú metódu chladenia a ohrievania vecí. Nazvali ju ionokalorické ochladzovanie a veria, že by mohla nahradiť tradičné chladiace látky, ktoré majú potenciál zhoršiť priebeh globálneho otepľovania.

Ionokalorické ochladzovanie využíva spôsob, akým sa energia ukladá alebo uvoľňuje, keď určitá látka zmení svoje skupenstvo, napríklad pri topení sa ľadu. Topiaca sa látka prijíma teplo zo svojho okolia, zatiaľ čo tuhnúca látka ho uvoľňuje. Ionokalorický cyklus zapríčiňuje zmenu skupenstva a teploty prostredníctvom elektricky nabitých atómov SD alebo molekúl – iónov. Tie pochádzajú zo soli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci nového výskumu vedci hľadali spôsob, ako by mohli vytvoriť efektívny spôsob nielen chladenia, ale aj kúrenia. Ionokalorické chladenie by totiž dokázalo nahradiť používanie chladiacich látok, ktoré uvoľňovaním do atmosféry prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

„Čo sa týka chladničiek a chladiacich zariadení, čelíme jednému výraznému problému. Zatiaľ sa nikomu nepodarilo nájsť alternatívu, ktorá potraviny a iné veci ochladí, je spoľahlivá, bezpečná a neškodí životnému prostrediu. Veríme, že využitie ionokalorického cyklu má potenciál splniť všetky naše očakávania,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Drew Lilley.

Chladiace látky používajú fluórované uhľovodíky, ktoré sú mimoriadne účinnými skleníkovými plynmi. Nachádzajú sa v chladničkách či klimatizáciách a dokážu udržať teplo tisíckrát lepšie ako oxid uhličitý.

Ako už bolo spomenuté, ionokalorické ochladzovanie vedci vnímajú ako vhodnú alternatívu tradičných chladiacich látok. Ide však len o jednu z kalorických metód, ktoré sú momentálne vo vývoji. Ďalšie metódy využívajú magnetizmus, tlak, naťahovanie či elektrické polia. Prostredníctvom nich manipulujú materiál tak, aby absorboval alebo uvoľňoval teplo. Ionokalorické ochladzovanie sa líši v tom, že používa ióny na to, aby podnietil prechod z pevného skupenstva na kvapalné a opačne.

Sľubný koncept

Táto metóda je nielen šetrná k životnému prostrediu, no mohla by nám pomôcť vyčistiť atmosféru od oxidu uhličitého. Ak by sme pri ionokalorickom ochladzovaní použili etylénkarbonáty na výrobu týchto látok sa vyžaduje oxid uhličitý. Ten by sme mohli získať z atmosféry.

Ionokalorické ochladzovanie funguje na princípe elektrického prúdu, ktorý prechádza chladiacim systémom. Tým presúva ióny a mení bod topenia materiálu. Keď sa roztopí, zo svojho okolia získa teplo. Keď sa ióny odstránia, materiál tuhne a teplo vracia do systému.

Ide zatiaľ len o koncept, no vedci usilovne pracujú na tom, aby bolo ich nové zariadenie šetrné k životnému prostrediu, energeticky úsporné a hlavne ekonomicky výhodné. V rámci tejto štúdie sa im podarilo svoj koncept demonštrovať. V ďalších prácach preskúmajú, ako ho vytvoriť vo veľkosti vhodnej na praktické využitie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre