Aj produkcia jedla má dopad na globálne otepľovanie: Tieto krajiny ničia životné prostredie najviac!

Spôsob výroby a spracovania potravín sa môže líšiť od krajiny ku krajine, no spôsob akým jedlo vyrábame má výrazný vplyv na našu planétu.

Produkcia potravín výrazne ničí naše životné prostredie
Zdroj: Unsplash (Malcolm Lightbody), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Chov dobytka sa dlhú dobu považoval za najškodlivejší pre našu planétu. Tento priemysel využíva pomerne veľa priestoru, vody a produkuje najviac emisií metánu, ktorý je ešte silnejším skleníkovým plynom ako oxid uhličitý. Ako však dokazuje nová štúdia, chov dobytka nie je najhorším v priemysle výroby jedla, informuje portál Norwegian SciTech News.

Kým sa jedlo dostane na náš stôl, vo väčšine prípadov už má za sebou dlhú cestu – od produkcie, cez spracovanie až po distribúciu. Vedúci nového výskumu Daniel Moran, považuje potravinársky priemysel za najväčšiu hrozbu pre biodiverztu a jeden z najhorších faktorov, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci nového výskumu vytvoril so svojim tímom digitálne mapy, ktoré nám ukazujú, do akej miery výroba potravín zasahuje podnebie Zeme.

„Nikto sa zatiaľ o nič podobné nepokúsil. Mapovanie týchto faktorov pre nás bolo naozaj gigantickou úlohou. Na svete existuje množstvo potravín a niekoľko spôsobov, ako ich vyprodukovať. Niektoré planéte ubližujú viac ako iné a priniesť globálnu mapu, ktorá by zahŕňala všetky faktory je náročné,“ vysvetľuje Moran.

Zároveň dodáva, že lepším pochopením toho ako produkcia potravín ničí našu planétu, môžeme nájsť environmentálne prijateľnejšie spôsoby ako potravu získať. Cieľom je dosiahnuť čo najmenší environmentálny dopad na kilogram vyprodukovaného jedla.

Ktoré krajiny sú na tom najhoršie?

Štúdia odhalila päť krajín, ktoré produkciou potravín poškodzujú naše prostredie najviac. Sú nimi Čína, India, Spojené štáty, Brazília a Pakistan. Dokopy tvoria až 50% poškodenia z globálnej produkcie potravín. Autori štúdie však nemohli pochváliť krajiny, ktoré ovplyvňujú naše životné prostredie najmenej. V tomto prípade totiž hovorili o chudobných krajinách, ktoré trpia nedostatkom jedla.

Produkcia potravín výrazne ničí naše životné prostredie
Zdroj: norwegianscitechnews.com

Autori štúdie skúmali štyri faktory, ktorými rôzne odvetvia priemyslov ničia naše prostredie. Sú nimi produkcia CO2, spotreba vody, ničenie prirodzeného životného prostredia rôznych živočíšnych druhov, či iné formy znečistenia. Zároveň sa pozerali na celú „cestu jedla“, teda v prípade pečiva od žatvy obilia až po upečenie chleba, v prípade živočíšnej stravy od narodenia dobytku až po jeho porážku a výrobu mäsových produktov.

V tomto smere sledovali ako našej planéte škodí používanie pesticídov, koľko toxínov sa uvoľní do prostredia, ale aj koľko krmiva zviera zožerie a aký dopad na prostredie má jeho výroba. Z hľadiska distribúcie potravín sledovali napríklad aj emisie dieselových motorov nákladných áut.

„Zistiť koľko si prešlo jedlo kilometrov nie je jednoduché. Napríklad mrazená pizza môže mať ingrediencie z niekoľkých krajín,“ hovoria autori.

Výsledkom štúdie je ale fakt, že 90% produkcie jedla sa uskutočňuje na 10% pevniny. Autori zistili, že lokálne vyrobené produkty sú najzelenšou možnosťou, no množstvo znečistenia, ktoré pri procese výroby vznikne, sa môže líšiť od krajiny ku krajine.

Svoju štúdiu autori prezentovali aj na konferencii COP27, ktorá sa zaoberá vážnou témou klimatickej krízy a globálneho otepľovania. Dobrou správou je, že sa jej už chytili experti. Tí budú radiť potravinárskym gigantom, ako produkovať jedlo čo najefektívnejším spôsobom, vzhľadom na životné prostredie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre