Vedci vytvorili doteraz najpresnejšiu 2D mapu našej Zemegule: Takto vyzerá

Poznáme niekoľko typov máp sveta, no zatiaľ čo v niečom môžu vynikať, iné aspekty našej planéty výrazne skresľujú.

2D mapa Zeme
Zdroj: Shuttericon / Shutterstock.com

Každý z nás dobre pozná mapu Zeme, no možno ste už počuli o tom, že takáto reprezentácia sveta nie je úplne presná. Mapy zemegule už existujú celé storočia, no kartografovia sa stále trápia s tým, ako čo najvernejšie zachytiť kontinenty na 2D priestore.  

Naša Zem je guľa, a to aj napriek tomu, čo hovorí malá skupinka ľudí a kontinenty sa nachádzajú na povrchu tohto trojrozmerného objektu. Ak ich chceme prekresliť na 2D plátno, prirodzene nám vzniknú nejaké nepresnosti. Ako ale informujú výskumníci z Princeton University, v rámci ich práce, sa im podarilo vytvoriť novú mapu sveta, ktorá má oveľa vyššiu presnosť, než iné zobrazenia nášho sveta.   

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za štúdiou a novou mapou stojí dvojica vedcov, David Goldberg a J. Richard Gott. Tí ešte v roku 2007 vytvorili systém, ktorý hodnotí existujúce mapy sveta. Tento systém berie do úvahy skreslenia tvarov kontinentov, nesprávne zachytené vzdialenosti medzi oblasťami a veľa ďalších faktorov. Čím nižšie skóre má mapa, tým je presnejšia. Glóbus má skóre 0,0.  

“Nič nie je dokonalé, jedna mapa môže dobre zachytávať jednu vec a kompletne zlyhať v inej. Takzvaná Mercatorova projekcia je pravdepodobne najznámejším zobrazením sveta a je dokonalá pre zobrazenie lokálnych tvarov. Zároveň však skresľuje povrch polárnych oblastí tak výrazne, že sú z takýchto máp bežne vystrihnuté,” vysvetľuje J. Richard Gott.  

Výskumníci vytvorili najpresnejšiu 2D mapu Zeme
Zdroj: Wikimedia (Strebe – CC BY-SA 3.0)

Ďalšou populárnou projekciou sveta je takzvaná Winkel III projekcia. Tá má skóre 4,563, je o niečo vernejšia v zobrazení pólov, no stále trpí problémom rozdelenia Tichého oceánu. Vzbudzuje tak dojem, že medzi Havajom a Áziou je väčšia vzdialenosť, než skutočne je.  

Výskumníci vytvorili najpresnejšiu 2D mapu Zeme
Zdroj: Wikimedia (NASA)

Zaujímavou projekciou je aj takzvaný “Dymaxion”. Ten verne zachytáva okrúhlosť Antarktídy, tvar a veľkosť kontinentov, no podľa slov Goldberga a Gotta úplne triešti predstavu o našich oceánoch, veď usúďte sami. Tejto mape dala dvojica skóre väčšie ako 15.  

Výskumníci vytvorili najpresnejšiu 2D mapu Zeme
Zdroj: Wikimedia (Justin Kunimune – Public Domain)

Nová mapa Zemegule 

Problém, ktorému dvojica pri navrhovaní čelila, je nedostatok, s ktorým sa stretol každý kartograf. Ako verne zachytiť sféru na 2D priestore? Ich konceptuálna mapa vyzerá ako platňa. Ide o dva kruhy, ktoré sa zmestia na jednu stranu A4 a ľahko by tak mohla byť vytlačená v časopisoch alebo učebniciach. Skóre presnosti v tomto prípade je 0,881. Na tejto mape sa okrem dvojice Goldberg a Gott podieľal aj vedec menom Robert Vanderbei.  

Výskumníci vytvorili najpresnejšiu 2D mapu Zeme
Zdroj: Gott et. al.

Výskumníci tvrdia, že nenašli žiadne dôkazy o tom, že by niekto vytvoril obojstrannú mapu sveta, akou je táto. Trojica prešla takmer 200 rôznymi projekciami, pričom niektoré boli staré takmer 2-tisíc rokov a nenašli mapu, ktorá by náš svet zachytávala podobným spôsobom.  

“Naša mapa je viac ako glóbus, než iné ploché mapy. Ak chcete vidieť celú Zem na glóbuse, musíte ho otočiť. Ak chcete vidieť našu mapu celú, musíte ju obrátiť,” tvrdí Gott.  

Výskumníci zároveň tvrdia, že podobne by mohli vyzerať aj mapy iných planét našej Slnečnej sústavy. V jednej krabici môžete mať všetky hlavné planéty a ich mesiace alebo len niekoľko máp Zeme, ktoré by sa rozdali po triede.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre