Vedci vypočítali, kedy nadviažeme kontakt s mimozemskou civilizáciou

Nedávno sa objavila štúdia, ktorá vysvetľuje, prečo sme ešte nenašli život mimo Zeme. Na kontakt s mimozemskou civilizáciou si ešte počkáme.

Dokážu mimozemské civilizácie poznať, že je Zem obývaná?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Sme vo vesmíre sami? Toto je otázka, ktorú si ľudstvo kladie už od nepamäti, no odpoveď na ňu zatiaľ nemáme. Koperníkov princíp, myšlienková škola, podľa ktorej je Zem a ľudstvo akýmsi “vesmírnym štandardom”, teda nemáme vo vesmíre nijaké špeciálne zastúpenie, nám hovorí, že vesmír by mal životom prekypovať. Napriek tomu sme žiaden nenašli.  

Rovnakého názoru bol aj astronóm Frank Drake, ktorý vytvoril slávnu Drakeovu rovnicu. Tá v podstate na základe niekoľkých parametrov, napríklad koľko je hviezd v Mliečnej dráhe, koľko z nich je podobných Slnku, koľko má okolo seba planéty v obývateľnej zóne atď… Hoci má táto rovnica stále veľa neznámych, rovnica dospieva k záveru, že by sme nemali byť vo vesmíre sami. Napriek tomu sme nenašli žiadny dôkaz o mimozemskej civilizácii.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kozmos je obrovské miesto, no vedec menom Enrico Fermi bol frustrovaný z toho, že sa nám nedarí nájsť dôkazy o existencií mimozemskej civilizácie. Jedného dňa, počas obednej prestávky, Fermi tresol rukou o stôl a zvolal dnes už slávny výrok v obore SETI: Kde sú všetci?  

Nová štúdia ponúka relatívne jednoduché riešenie fermiho paradoxu
Zdroj: ESA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Tak vznikol takzvaný Fermiho paradox, ktorého pointa je veľmi jednoduchá. Vesmír by mal byť pomerne rušným miestom, no aj napriek tomu sme nenašli žiadnu inú civilizáciu. Kde je teda chyba? O Fermiho paradoxe sme písali často aj na našom webe. Do dnešného dňa výskumníci z rôznych sfér ponúkli možné riešenia naozaj z každého súdka.  

Niektoré vysvetlenia sú znepokojivé, napríklad že vesmír nemusí byť až takým priateľským miestom ako myslíme a mimozemské civilizácie sa vyhýbajú kontaktu, aby sa náhodou neprezradili. Iné zas hovoria, že život je síce bežný, no inteligentné civilizácie v istom bode čelia skúške, ktorá rozhodne o tom či prežijú alebo ich postihne skaza.  

Na prvú správu si ešte počkáme

Na tému Fermiho paradoxu sa objavila ďalšia štúdia, ktorá tentokrát ponúka pomerne rozumné vysvetlenie. Ak by aj vo vesmíre existovali desiatky tisíc rôznych civilizácií, tie musia čakať tisíce rokov, než budú mať šancu s niekým prehovoriť, informuje IFLScience.

Autori štúdie počas výskumu pracovali s pojmom CETI (pozn. Redakcie: Communicating Extra-Terrestrial Intelligence), teda komunikujúcimi mimozemskými inteligentnými civilizáciami. Podstatou práce boli dva parametre. Prvým bola pravdepodobnosť vzniku života na terestriálnej planéte a druhým štádium evolúcie hviezdy, okolo ktorej planéta obieha.  

Výskum následne navrhol deväť scenárov s rôznymi parametrami. V niektorých scenároch boli civilizácie vzácne, v iných zas nie. Najhorší prípad znamenal, že v celej Mliečnej dráhe nájdeme len 110 komunikujúcich mimozemských civilizácií. V tomto prípade môžeme čakať aj 400-tisíc rokov, kým dostaneme signál od jednej z nich. Najlepší scenár hovorí, že by mohla byť Mliečna dráha domovom pre 43-tisíc komunikujúcich mimozemských civilizácií. V tomto prípade by sme na prvú správu čakali “len” 2-tisíc rokov.  Vedci rovnako konštatujú, že ich práca môže zároveň kvantitatívne vysvetliť, prečo sme doteraz nezistili žiadne mimozemské signály.

Autori štúdie priznávajú, že ich práca, podobne ako väčšina podobných prác, narába s veľkým množstvom neznámych. Zatiaľ neexistuje spôsob ako povedať koľko komunikujúcich civilizácií sa vo vesmíre nachádza. Kľudne môže byť pravdou, že mimozemský život nemá záujem komunikovať s ostatnými.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre