Vedci prebudili viac ako 48-tisíc rokov starý „zombie vírus“, ktorý bol uväznený na Sibíry

Predstavujú pre nás prastaré vírusy na Sibíri riziko? Autori novej štúdie prichádzajú so znepokojivou odpoveďou.

Vírusy zamrznuté v ľade a dostávajú na povrch
Zdroj: Unsplash (Philipp Trubchenko) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie spôsobuje nielen roztápanie ľadu v polárnych oblastiach, čo môže viesť k zvýšeniu hladín morí a oceánov a ohrozeniu polárnych oblastí, ale aj dačo úplne iné. Zvýšenie teplôt spôsobuje aj roztápanie trvalo zamrznutých oblastí, v ktorých sa podľa novej štúdie nachádza množstvo takzvaných „zombie vírusov“.

Sú to vírusy, ktoré v niektorých prípadoch ležali až stotisíce rokov uväznené v ľade v spánku a ani za takúto dlhú dobu nestratili svoju schopnosť infikovať iné organizmy. Autori novej štúdie sa bližšie pozreli na vírusy, ktoré objavili v trvalo zamrznutých oblastiach na Sibíri. Tieto vírusy sú staré takmer 50-tisíc rokov a vedcom sa podarilo niekoľko z nich oživiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prebúdzajúce sa vírusy sú potenciálnou hrozbou pre naše zdravie. Potrebujeme ďalšie štúdie, ktoré by sa venovali nebezpečenstvu, ktoré tieto organizmy môžu predstavovať, ak sa uvoľnia z ľadu,“ vysvetľuje mikrobiológ Jean-Marie Alempic, vedúci štúdie.

V štúdii sa píše, že približne štvrtina severnej pologule je pokrytá trvalo zamrznutými oblasťami, ktoré sa vplyvom globálneho otepľovania začínajú roztápať. Počas tohto roztápania uvoľňujú organickú hmotu, ktorú držali v zajatí statisíce rokov, informuje Science Alert. Väčšina hmoty sa rozloží na oxid uhličitý a metán, čo sú skleníkové plyny prispievajúce ku globálnemu otepľovaniu. V ľade sa však nachádzajú aj prastaré vírusy, ktoré môžu pre nás predstavovať potenciálne nebezpečenstvo.

Prebúdzanie prastarých vírusov

V rámci štúdie veci skúmali 13 vírusov uväznených v sibírskom ľade. Všetky sú staré desaťtisíce rokov, no jeden z nich, ktorý je starý 48,5-tisíc rokov, sa od ostatných svojim genómom výrazne odlišuje. Tento vírus sa našiel pod jazerom, no ďalšie našli v mamutej srsti a črevách sibírskeho vlka. Všetky sa nachádzali zamrznuté pod večným ľadom nehostinnej oblasti. Aj napriek dlhému spánku vírusy nestratili svoju schopnosť infikovať organizmy, čo vedci prakticky dokázali infikovaním jednobunkových améb.

Vedci si všímajú, že do prostredia sa popri vírusoch dostáva aj množstvo baktérií. Tie sa však nepovažujú až za takú hrozbu, kvôli antibiotikám ktoré máme k dispozícii. Autori sa však obávajú, že sa medzi vírusmi nachádzajú aj nové a nebezpečné druhy, ktoré by sa mohli vyrovnať vírusu SARS-CoV-2. V takomto prípade by mohli ohroziť zdravie globálnej populácie.

„Pomocou živých jednobunkových kultúr améb tím dokázal, že vírusy majú stále potenciál byť infekčnými patogénmi.“, píše Science Alert.

Novému prebudenému vírusu dali vedci názov Pandoravirus yedoma. Pandoravírusy sú obrie mikroorganizmy, ktoré sú viditeľné aj pod slabšími mikroskopmi. Autori štúdie veria, že na Sibíri sa môže objaviť ešte obrovské množstvo nových vírusov. Vedci preto hovoria, že je legitímne uvažovať o týchto vírusoch, ktoré sú uväznené v ľade, ktorý pomaly ustupuje v dôsledku rozmrazovania starých vrstiev permafrostu. Ďalej dopĺňajú, že mnoho vírusov, ktoré sa dostanú týmto spôsobom späť do obehu, budú pre nás veľkou neznámou. No je ťažké odhadnúť do akej miery budú infekčné, ak sa stretnú s vonkajším prostredím.

Ak sa však autorom štúdie podarilo prebudiť tieto vírusy, prežiť dokázali aj menšie druhy, ktoré dokážu infikovať cicavcov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre