SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vážne podcenili situáciu v Grónsku: Ľadovce sa rozpúšťajú oveľa rýchlejšie, než to predpovedali modely

Globálne otepľovanie zasiahlo grónske ľadovce viac, než sa predpokladalo, varujú vedci. Kedy sa rozpúšťanie zastaví?

Ľadovce Grónska sa vplyvom globálneho otepľovania rozpúšťajú čoraz rýchlejšie a ovplyvňujú tým aj hladiny morí a oceánov po celom svete. Nová štúdia publikovaná 9. novembra naznačuje, že súčasné modely podceňujú, koľko ľadu sa v priebehu tohto storočia rozpustí. Hladiny sa tým pádom zvýšia oveľa viac, než sa predpokladalo.

Do roku 2100 roztápanie grónskych ľadovcov prispeje ku globálnemu zvýšeniu morských hladín až šesťnásobne viac, než sa predpokladalo. Autori výskumu odhadujú, že sa hladiny zdvihnú až o 13,5 do 15,5 milimetrov od toho, čo predpovedali predchádzajúce modely. To je viac, než prispel celý grónsky pevninský ľadovec k zvyšovaniu hladiny morí za posledných 50 rokov, informuje portál Technickej univerzity v Dánsku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Situácia je vážna. Naše odhady toho, ako sa bude v nadchádzajúcich rokoch rozpúšťať ľad v grónsku sú výrazne podcenené,“ vysvetľuje autor štúdie Shfaqat Abbas Khan.

Khan vysvetľuje, že existujúce modely popisujú situáciu n prednej strane pevninského ľadovca, ktorá je najviditeľnejšia a kde sa toho deje najviac, aspoň po vizuálnej stránke. Nová štúdia však analyzovala mimoriadne presné dáta z GPS staníc, ktoré siahajú až 200 km do vnútrozemia pozdĺž Severovýchodného grónskeho ľadovcového prúdu. Posledné zo staníc ležia na jednom z najodľahlejších a najnehostenejších miest našej planéty. GPS údaje spojili s dátami zo satelitu CryoSat-2, ktorý meria prevýšenie povrchu.

Kombináciou metód sa podarilo zistiť, že to, čo sa odohráva v prednej časti pevninského ľadovca siaha až do jeho srdca. Stenčujú sa celé povodia a rýchlosť, akou ľadovce ustupujú do vnútrozemia sa zrýchľuje. Autori štúdie predpokladajú, že táto situácia bude pokračovať desiatky, až stovky rokov. Vo svetle prebiehajúceho otepľovania ale autori nedokázali povedať, kedy sa toto topenie skončí.

Situácia je vážnejšia, než sa predpokladalo

Minuloročná zima a tohtoročné leto neboli v Grónsku nijak obzvlášť teplé, no napriek tomu sa ľadovce topili a ustupovali. Severovýchodná časť Grónska sa zvykne označovať aj ako arktická púšť, kvôli veľmi malým zrážkam. Práve nedostatok dažďa prispieva k tomu, že sa ľadovce neobnovujú dostatočne rýchlo.

Vedci vysvetľujú, že priniesť presný odhad o tom, ako rýchlo ľadovce strácajú ľad nie je jednoduché. Interiér pevninského ľadovca sa totiž pohybuje rýchlosťou menšou ako jeden meter ročne, čo sa nedá veľmi dobre monitorovať. S pomocou presných GPS dát a počítačových modelov prúdenia ľadu sa vedcom podarilo zistiť, ako rýchlo sa kĺže ľadovec po svojej základni.

„Je možné, že podobnú situáciu objavíme aj v iných regiónoch pevninského ľadovca,“ tvrdí Khan.

Ak sa zrýchlené topenie začne šíriť aj viac do vnútrozemia, približne 200 až 300 km od pobrežia, potom Grónske ľadovce stratia oveľa viac hmoty, než predpovedajú súčasné modely. Príkladom je ľadovec Zachariae Isstrom, ktorý bol až do roku 2004 stabilný. Nasledoval pomalý ústup ľadovcového frontu až do roku 2012. Následne sa od ľadovca odpojila veľká časť plávajúcich sekcií. Predchádzajúce štúdie odhadovali, že tento dej zvýši globálne morské hladiny od 22 až do 98 cm, no autori novej štúdie tvrdia, že tento odhad bude vyšší.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close